Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Někde jsou naočkované celé školy, jinde ani učitelé nad 55 let. Ministerstvo dalo volnou ruku ředitelům

Vakcinace v očkovacím centru v Klánovicích. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Vakcinace v očkovacím centru v Klánovicích. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Na některých školách už jsou naočkováni všichni zaměstnanci, kteří měli o vakcínu zájem, jinde na svou dávku čekají i ti v pokročilejším věku. Ministerstva školství a zdravotnictví sice určila prioritní skupiny pedagogických a školských pracovníků, kam patří i ti nad 55 let, ve skutečnosti se ale jedná pouze o doporučení ředitelům škol. Ti ovšem mnohdy kód k očkování dávají všem zaměstnancům. A záleží pak na kapacitě očkovacích míst.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Zatím mám první dávkou naočkované čtyři zaměstnance,“ stěžuje si Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Bruntál, Okružní 38. „Na svůj termín čekají přitom ještě i učitelé ze skupiny nad 55 let, tedy ti nejohroženější. I ministr školství nás nabádal, aby právě tato skupina byla prioritní,“ popsal Deníku N.

Ředitel očkování nabídl všem zaměstnancům školy, někteří z těch mladších jsou nicméně ochotni upřednostnit starší kolegy. „Mám přitom informace, že v sousedních městech, třeba v Krnově nebo v Opavě, už jsou v některých školách naočkovaní všichni, včetně těch mladých. Nevím, čím to je, jestli očkovacím centrem,“ krčí rameny ředitel bruntálské školy.

Dostali jsme kód a pak se naočkovala celá škola

Jeho slova částečně potvrzuje ředitel krnovské základní školy v ulici Smetanův okruh 4 Petr Juřina. „Přibližně z padesáti zaměstnanců už máme naočkováno 32, včetně nepedagogických pracovníků. Tedy všechny ty, kteří měli zájem. Ostatní na očkování jít nechtějí nebo nemohou. Celé to probíhalo tak, že jsme dostali nějaký kód, a pak jsme se domlouvali přímo s paní doktorkou, která vakcinaci v nemocnici řídí. Ta nám dala tři termíny v rozmezí zhruba týdne,“ popsal redakci Juřina.

Zdroj z Centrálního řídícího týmu, který si nepřál být jmenován, Deníku N popsal, že očkování pedagogů skutečně postupuje nerovnoměrně, protože

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Očkování

Školství

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější