Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zlomenina v obličeji, obvinění z rasismu i napadení uvnitř stadionu. Jakou dohru bude mít zápas Slavie s Rangers?

Momentka jen chvíli poté, co Ondřej Kúdela něco pošeptal do ucha Glenu Kamarovi. Foto: ČTK/PA

Slavia po velmi dobrém výkonu vyhrála v Glasgow proti Rangers 2:0 a postoupila do čtvrtfinále Evropské ligy. Jenže místo aby se řešil obrovský úspěch českého klubu, který se probojoval mezi osm nejlepších týmů soutěže, fanoušci i média po celé Evropě mluví o incidentu ze závěru utkání mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou, který českého reprezentanta obvinil z rasismu. Skotští pořadatelé navíc drželi sešívané dlouho po utkání na hrací ploše a při odchodu do šaten byl Kúdela fyzicky napaden. Dlouholetý funkcionář UEFA a FIFA Petr Fousek pro Deník N nastínil, jak bude probíhat vyšetřování.

Slavia přijela do Glasgow s výsledkem 1:1, což znamenalo, že kdyby utkání ve Skotsku skončilo bez branek, z postupu by se radovali hráči Rangers. Jenže hned ve 14. minutě se prosadil za Slavii Olayinka a od té doby měl český tým zápas pod kontrolou.

Domácí chtěli nepříznivé skóre zvrátit místy až brutální hrou, což po změně stran odnesl deseti stehy v obličeji a otřesem mozku brankář Ondřej Kolář. Jedničku Slavie knockoutoval kung-fu kopem střídající Kemar Roofe, který okamžitě dostal červenou kartu, čemuž se ještě přímo na hřišti z nepochopitelných důvodů divil.

Ani po tomto zákroku se však hráči skotského klubu neuklidnili. Naopak. O dvanáct minut později, v 73. minutě, zajel stoper domácích Leon Balogun do střídajícího Lukáše Masopusta a viděl zaslouženou druhou žlutou kartu. Z následného přímého kopu se parádně trefil Nicolae Stanciu a definitivně rozhodl o postupu Slavie.

Rangers pokračovali v tvrdé a zákeřné hře i bez dvou vyloučených hráčů. Těsně před koncem povalila dvojice fotbalistů skotského klubu dalšího střídajícího hráče Jana Kuchtu a poté do něj ještě dvakrát nakopli míč. Po této situaci přiběhl Kúdela ke Kamarovi, zakryl si dlaněmi pusu a něco mu pošeptal. Vzápětí se dva hráči Rangers rozběhli na českého stopera a začali hlasitě upozorňovat na jeho údajně rasistické chování.