Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pohled na pandemii z jihu Afriky: Nenechte nás s vakcínami na holičkách. Předejdete novým mutacím

Vakcína proti viru SARS-CoV-2 na pozadí svazijské vlajky. Foto: Adobe Stock
Vakcína proti viru SARS-CoV-2 na pozadí svazijské vlajky. Foto: Adobe Stock

Šéf mise Lékařů bez hranic ve Svazijsku objasňuje, proč si kontinent dokázal v prvních měsících s covidem poradit lépe, než se čekalo. Také varuje, že se z Afriky při nedostatku očkovacích látek může stát přírodní laboratoř pro vývoj nových mutací koronaviru.

„Až do listopadu loňského roku bych souhlasil s tím, že Afrika zvládá covid lépe než ostatní světadíly, ale pak se situace hodně zhoršila,“ říká dvaačtyřicetiletý Bernhard Kerschberger, který po tři roky vede misi Lékařů bez hranic ve Svazijsku na jihu kontinentu.

„První vrchol jsme měli v červenci a srpnu, nárůsty nemocných jsme však dokázali udržet pod kontrolou. Ale druhá vlna, která je spojena s nakažlivější jihoafrickou mutací viru, byla v prosinci a lednu podle počtu případů zhruba třikrát větší než předchozí a lidé také více umírali. Především proto, že v zemi je velký nedostatek medicínského kyslíku. Naštěstí od počátku února jdou čísla zase dolů,“ vysvětluje rakouský doktor.

Druhou vlnu cítili i na tom, že měli více nemocného personálu a že slyšeli o nakažených i mrtvých v okolí mise, která za normálních okolností řeší především případy tuberkulózy a AIDS.

Nicméně pohled do statistik při vědomí českých čísel

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Koronavirus

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější