Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Konec éry Messiho s Ronaldem? Pořád patří mezi elitu, ale už nejsou největší favorité na Zlatý míč, říká Ujfaluši

Lionel Messi se na hřišti potkal s Cristianem Ronaldem naposledy loni na podzim ve skupině Ligy mistrů. Foto: ČTK/AP
Lionel Messi se na hřišti potkal s Cristianem Ronaldem naposledy loni na podzim ve skupině Ligy mistrů. Foto: ČTK/AP

Čtvrtfinále Ligy mistrů se bude poprvé od roku 2005 hrát bez Cristiana Ronalda nebo Lionela Messiho. Podle bývalého kapitána české reprezentace Tomáše Ujfalušiho ale největší fotbalové hvězdy jednadvacátého století neřekly poslední slovo. „Na vrcholu mohou být ještě dva roky,“ odhadl pro Deník N.

Ronaldo, nebo Messi? Debatou o tom, jestli je lepší absolutní profesionál z Portugalska, či neuvěřitelně talentovaný Argentinec, se fotbaloví fanoušci baví téměř patnáct let. První Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu planety vyhrál rodák z Madeiry už v roce 2008, Messi anketu poprvé ovládl o rok později.

Dohromady mají na svém kontě jedenáct ocenění pro nejlepšího hráče roku – o 17 centimetrů menší Argentinec jich nastřádal šest, Portugalec pět. Ronaldo zase vyhrál víckrát Ligu mistrů a má také zlato z mistrovství Evropy v roce 2016, zatímco Messiho největším úspěchem s národním týmem je stříbro ze světového šampionátu před sedmi lety či olympijské zlato z roku 2008.

S oběma v minulosti sváděl souboje také obránce Tomáš Ujfaluši, který hrával v letech 2008 až 2011 za Atlético Madrid.

„Je těžké říct, koho bylo těžší bránit. Oba mají jiné přednosti. Messiho musíte neustále zdvojovat, protože jak má nízko těžiště, dokáže se dostat z jakékoli situace. Obránce si myslí, že už ho má, ale nakonec je tam později. Také jsem si myslel, že trefím míč, ale netrefil jsem,“ vzpomíná Ujfaluši na utkání z roku 2010, kdy Messimu poranil kotník.

„Ronaldo je zase nejlepší ve vzduchu, protože má skvělý výskok a timing na míč. Dokáže se dostat do zakončení, která se také téměř nedají bránit. V posledních patnácti letech byli nejlepší hráči na světě, které musí bránit celý tým a musí mít štěstí, aby je nakonec ubránil,“ dodává.

Zatímco Messimu se tehdy Ujfaluši omluvil na tiskové konferenci, s Ronaldem se potkal i mimo stadiony.

„Když jsem bydlel v Madridu, jednou jsme se spoluhráčem Simãem Sabrosou, který tehdy dělal kapitána portugalské reprezentace, potkali Ronalda, jak okolo nás projížděl na kole. Na chvíli se zastavil,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější