Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Otevřené školy i kina, přesto celé Rusko hlásí nižší počet případů než Česká republika. Jak je to možné?

Foto: Gleb Garanich, Reuters
Foto: Gleb Garanich, Reuters

V čem tkví ruský zázrak? Proč Rusové podle slov svých vrcholných činitelů zvítězili v boji nad koronavirem? „Je to lež,“ říká v rozhovoru s Deníkem N dnes asi nejznámější ruský demograf Alexej Rakša. Oponuje mu bioložka Larisa Popovičová ze státní Vysoké školy ekonomiky: Pohyb, testování, trasování! To je podle ní podstata ruského úspěchu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V Rusku pandemie covidu nejspíš dosáhla vrcholu koncem minulého roku. Následky ale země pociťuje dodnes. I když z oficiálních míst znějí vítězné výkřiky o vítězství nad pandemií, které je srovnatelné s vítězstvím v tzv. Velké vlastenecké válce, realita je podle nezávislých expertů a médií jiná.

I z oficiálních zdrojů lze vyčíst, že v lednu 2021 zemřelo v Rusku o 33,9 procenta lidí víc než v roce předešlém. V Ingušsku, Petrohradě, Mordovii, Kaliningradské i Archangelské oblasti, v Karačevo-Čerkessku a na Kamčatce dokonce zemřelo o 50 procent lidí víc než vloni v lednu.

Přesto ve srovnání s ČR vypadá Rusko při pohledu do ruských vládních médií a na stránky úřadů zabývajících se pandemií, jako je třeba stopkoronavirus.rf, jako země, která si s výzvou zvanou covid-19 na rozdíl od nás poradila výborně.

Dnes oficiálně přibylo v celé Ruské federaci 9270 nových pozitivně testovaných. V ČR ve stejný den 14 353.

Srovnání počtu nových případů za rok pandemie v ČR a v téměř čtrnáctkrát početnějším Rusku. Absolutní hodnoty – nejde o přepočet na milion obyvatel. Sedmidenní průměr. Na přelomu léta a podzimu měla ČR podobný počet případů jako oficiálně Rusko, teď dokonce vyšší. Zdroj: Our World in Data

Proč nemáme vždy věřit oficiálním ruským údajům, vysvětluje nezávislý demograf Alexej Rakš:

Jak si vysvětlujete, že v Rusku nyní situace s koronavirem vypadá mnohem příznivěji než u nás v České republice?

V Rusku mnohem větší procento obyvatel

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější