Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hlava není koleno. Hokejisty po tvrdých střetech trápí výpadky paměti, úzkosti i třes

Mark Pavelich (s číslem 16) během oslavy výročí amerického Zázraku na ledě v roce 2015. Foto: ČTK / AP / Mike Groll
Mark Pavelich (s číslem 16) během oslavy výročí amerického Zázraku na ledě v roce 2015. Foto: ČTK / AP / Mike Groll

Hokejisté v minulosti podceňovali poranění hlavy, která mohou vést k trvalým následkům. Podobně jako u Američana Marka Paveliche. Olympijský vítěz zemřel minulý týden krátce před 63. narozeninami.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Byl jedním z hrdinů takzvaného Zázraku na ledě z roku 1980, kdy výběr univerzitních studentů z USA senzačně vyhrál olympijské hry v Lake Placid. Hokejista Mark Pavelich přihrával na branku Mikea Eruzioneho, který ve finále rozhodl ve třetí třetině o výhře Američanů 4:3 nad dominantními Sověty.

Rodák z minnesotského Evelethu, kde sídlí Síň slávy amerického hokeje, se v posledních letech léčil s psychickými problémy. Před dvěma lety navíc napadl souseda, protože si myslel, že mu vypil pivo.

Soudce ale bývalého hokejistu do vězení neposlal, protože lékaři Pavelichovi diagnostikovali paranoii. Jeden z doktorů po vyšetření usoudil, že 170 centimetrů vysoký muž trpí mírnou kognitivní poruchou, která velmi pravděpodobně souvisí s opakovanými

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Hokej

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější