Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Bohatství se obecně vyplatí mnohem více než chudoba, a proto doporučuji být bohatý

Notes. Ilustrační foto: Deník N
Notes. Ilustrační foto: Deník N

O tom, proč je důležité mít peníze a jak je získat, píše v dnešním Notesu Adam Hecl.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v samém úvodu notesu bych vám chtěl doporučit jeden koncept, který je dobré osvojit si do života, totiž bohatství™. Proč? Oproti chudobě totiž s sebou bohatství nese celou řadu výhod. Abyste mě nechápali špatně: teď nemám na mysli ono pošetilé „bohatství ducha“ a jeho vítězství v pomyslném boji nad hmotou. Mám na mysli peníze.

Mezi výhody toho, když jich vlastníte hodně, patří i to, že si můžete koupit hodně produktů či objednat spoustu služeb. Dále pak máte různé výhody, například nemusíte tak úplně respektovat všechna pravidla nebo můžete říkat lži, kterým budou ostatní přikyvovat. Zkrátka se máte lépe než ti, kteří peníze nemají. Mít peníze proto mohu stoprocentně doporučit, je to dobrý koncept. Stále jsem vás nepřesvědčil? Tak čtěte dále. A snad i vy poznáte, že je opravdu výhodné být bohatý™.

Všechny krize zpravidla dopadají na ty nejchudší. A problém chudoby nevyřešíme ani teď, když jsme ho jako lidstvo nevyřešili za tisíce let své existence. Západnímu světu se proto povedl husarský kousek: outsourcoval chudobu, nebo alespoň její podstatnou část, někam jinam! Takže zatímco Evropa může závidět Spojeným státům to, jak rychle očkují, některé země si na vakcínu mohou počkat i celé roky. Píše o tom ve svém článku Kirill Ščeblykin.

Vakcínová diplomacie se nevyhýbá ani výše zmíněným bohatým zemím, mezi které, alespoň v tomto měřítku, patří i Česko a Slovensko. Tamní premiér Matovič dnes po svém fiasku s objednáním ruské vakcíny, které způsobilo krizi na Slovensku i v zahraničí, oznámil, že je ruská strana ochotná slíbenou dodávku dvou milionů vakcín stáhnout. Jako na potvoru tak učinil ve stejný den,kdy evropská léková agentura začala první fázi přezkumu této vakcíny. V čem je Sputnik V kontroverzní? O tom na stránkách Deníku N před časem mluvil například biochemik Jan Trnka. A tématu ruské vakcíny se věnovala i Petra Procházková.

Ale pojďme se od věcí nedůležitých, jako je zdraví, na chvíli vrátit k věcem důležitým, jako jsou peníze. Výhoda toho být bohatý se koneckonců ukazuje i v mikroměřítku u nás v České republice. Příkladem je český miliardář (to je člověk, který má více než jednu miliardu peněz, pozn. red.) Pavel Sehnal. Tomu se povedl ukázkový kousek: zatímco jednotlivé kraje vyhlašují pohotovost, nestíhají očkovat a nestačí ani lůžka pro nemocné, panu Sehnalovi se pro sebe podařilo získat vakcínu. Další nespornou výhodou toho, když máte peníze, je, že vám občas z nějakého záhadného důvodu lidé dávají další peníze. Pavel Sehnal tak například dostal od státu zaplaceno šedesát milionů za polní nemocnici na pražském výstavišti, která se vůbec neotevřela. O úspěších pana Sehnala píše Jana Ustohalová.

Pokud se vám koncept „být bohatý“ zalíbil, ale nevíte, kde takové peníze sehnat, může vám pomoci článek kolegů Michala Tomeše a Prokopa Vodrážky. Ti popisují příběhy firem, které se rozhodly vydělávat peníze i navzdory koronaviru. Jak, ptáte se? Jejich recept je jednoduchý: předstírat, že žádný koronavirus neexistuje. Vyloženým receptem na úspěch je pak držet lidi, kteří peníze nemají, v šachu. Tím totiž vyděláte více peněz, než kdybyste se reálně zajímali o jejich zdraví. A tak zaměstnanci mnohých průmyslových podniků chodí na popud zaměstnavatelů do práce i s příznaky a zásadně nic nenahlašují hygienickým stanicím. Z jednoho nakaženého je tak často za pár dnů deset. To jsou ovšem malichernosti.

Vydělávat peníze očividně umí i společnosti Tardigrad, jejíž pobočky sídlí například v kyjevské automyčce nebo v polském rodinném domě. Právě s touto firmou uzavřelo ministerstvo vnitra bez výběrového řízení smlouvu na dodávku 3,6 milionu testů z Číny za čtvrt miliardy korun. K takovému úspěchu gratuluji. Podrobněji o něm mluví ve Studiu N reportérka Eliška Hradilková Bártová.

Teď už víte vše podstatné pro spokojený život, následující odstavce proto už nemusíte číst. Netýkají se totiž toho, jak mít peníze.

Kolegové Janové Wirnitzer a Tvrdoň přinesli velmi zajímavý rozhovor se sociologem Martinem Buchtíkem. Ten popisuje plíživou, dlouho neviditelnou, ale v konečném důsledku o to bolestivější absolutní ztrátu důvěry občanů ve svůj stát. A upozorňuje na alarmující fakt: že situace, do které jsme se dostali, je vlastně neřešitelná. A není zdaleka způsobena jen koronavirem.

Právě ona nedůvěra ve vlastní stát a vládu vyústila například v růst preferencí opozičních stran. Jak těch, které volají po tvrdších opatřeních, tak těch, které jsou naopak bojovníky za „normální život“. Podle aktuálního modelu by například hnutí Tomia Okamury získalo deset procent hlasů. Výzkumníci Medianu upozorňují, že SPD postupně sílí už od loňského léta.

Doktoři si v čase pandemie musí často vybírat, komu pomůžou – a komu ne. Komu teď – a komu později. Ve společnosti, která se tváří, že je všeho dostatek, úplný dostatek všeho totiž není. Právě (a nejen) o tom přináší rozhovor kolegyně Lenka Vrtišková Nejezchlebová. Na její otázky odpovídá expert na medicínskou etiku David Černý.

A co vás čeká v Deníku N zítra?

– Ruská a čínská vakcína v centru mediální pozornosti. Realita bude střízlivější
– Ministerstvo zatím neoslovilo české vědce kvůli práci na vakcíně
– Čínská zkušenost s vakcínou Sinopharm nabádá ke skepsi
– Desítky zemí nemají ani první dávky vakcíny proti covidu
– Týden s covidem: Většina vyspělých zemí by se při této zátěži už zhroutila
– Starosta pražské Dubče dovezl vakcínu, seniory očkují v sýpce
– Komentář: Konstrukrivní přístup miliardáře Sehnala

Kontext N:
– Z každého miminka dokážete udělat Einsteina. Naučit se dá cokoliv
– Když se řekne Česko, vzpomenu si na Terezín
– Otřást folklorem. Předělávky lidovek zní jako rej duchů

Příjemné počtení vám přeje Adam Hecl.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější