Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Automyčka na kraji Kyjeva i rodinný dům na jihu Polska. Tam sídlí pobočky firmy, které Česko pošle čtvrt miliardy za testy

Antigenní testy, ilustrační. Foto: ČTK
Antigenní testy, ilustrační. Foto: ČTK

Do Česka dorazila první dodávka antigenních testů od společnosti Tardigrad, jejíž skutečný majitel je stále neznámý. Stát přitom musel vědět, že neobchoduje s českou firmou, ale netransparentní mezinárodní skupinou. Vyplývá to z dokumentů, které má Deník N k dispozici.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ministerstvo vnitra se při zadání zakázky na nákup 3,6 milionu testů spokojilo s informací, že vybraná firma Tardigrad International Consulting sídlí v Česku a je psána na českou občanku. Tím také odklánělo novinářské dotazy na důvěryhodnost vybrané společnosti, která má za objednávku inkasovat téměř čtvrt miliardy korun.

Ministerští úředníci tak formálně uzavřeli kontrakt s českou firmou. Stačilo ale jen málo ke zjištění, že společnost je součástí mezinárodní struktury se skrytým majitelem. O tom, z jakého důvodu nechce být znám, lze jen spekulovat.

Napojení české firmy na neprůhledné seskupení bylo možné dovodit ještě před uzavřením smlouvy. Provázanost je patrná ze

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Nákupy v nouzovém stavu

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější