Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Levná řešení už vláda promeškala.“ Vyplatilo by se Česku zavřít průmysl?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V Česku se rok po začátku pandemie znovu hovoří o možném zastavení průmyslové výroby. Tentokrát ne z důvodu poklesu poptávky, ale kvůli prudkému šíření viru. Podle odborníků je uzávěra průmyslu jedním z posledních řešení, které není ze své podstaty správné. Vláda k němu zatím sáhnout nechce, místo toho zavádí povinné testování ve firmách.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Český průmysl před krizí tvořil asi třetinu HDP, stavebnictví pak dalších šest procent. Tato odvětví významně převyšoval sektor služeb (asi 62 procent), který krize těžce zasáhla. Průmysl se naopak z krize zotavil relativně brzy a pomalu jeho výkon roste.

Zda by byl „tvrdý“ lockdown dobrým řešením, přitom není z ekonomického hlediska jednoznačné. Chybí především zkušenosti z evropských zemí, které mají k zavírání průmyslu zatím dále než Česko. Nejasná je také strategie, s níž by k zavírání podniků mělo dojít, pokud by k němu kabinet nakonec přece jen sáhl.

Sama vláda v odůvodnění posledních opatření přiznává, že podniky

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější