„Tvářili jsme se, že se nás to netýká.“ Babiš přiznal sérii chyb, řadu dalších ale svedl na jiné

Analýza: Během projednávání vládního návrhu na prodloužení nouzového stavu pronesl premiér Andrej Babiš mimořádný projev. Nikdy v minulosti v jediném projevu nepřiznal tolik chyb vlády, za jejíž řízení nese odpovědnost. Přinášíme přehled premiérových hlavních tezí s jejich zasazením do kontextu.
Páteční projev premiéra Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně byl výjimečný. Předseda vlády v nevídané míře přiznal chyby, které jeho vláda v řízení země během epidemie udělala. Řadu jich nicméně zamlčel nebo svedl na ostatní.
Za vládní chyby premiér Babiš označil například otevření restaurací a škol před Vánocemi.
Nikdy v minulosti nicméně premiér o chybách během pandemie takto otevřeně nehovořil, donutila ho k tomu až kritická situace. Vláda navíc otočila a o „pekelných dnech“ (slovy premiéra Babiše) hovoří jen pár dní poté, co její hlavní agendou byly úvahy o uvolnění opatření. Působí to dojmem, že kabinet buď nemá k dispozici ani zcela krátkodobé předpovědi situace, nebo že se jimi vůbec neřídí.

Přehledně: Co můžete, co nesmíte. Jak bude vypadat život v příštích třech týdnech?
Dosavadní vytrvalé odmítání přiznat chyby mělo během trvání covidové epidemie v Česku dva důležité dopady. Zaprvé se přeneslo na podřízené složky – náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý dokonce vystoupil s oficiální prezentací, v níž za ministerstvo deklaroval, že současná epidemická situace „není ničí vina“. Ministr zdravotnictví Jan Blatný otevřeně lže o počtu vakcinovaných (uváděl přes 5 % v době, kdy první dávku mělo 3,4 % populace).
A zadruhé – strategie nepřiznávání chyb, bagatelizace obav a vysmívání se vlastním nařízením a opatřením přispěla k tomu, že řada Čechů nyní vážnost situace zpochybňuje.
Deník N přináší hlavní body sněmovního projevu premiéra Andreje Babiše s rozšířením o jejich kontext, který premiér neuvedl.

Vláda neposlechla lékaře, ale lobbisty. Brání zisky místo životů, ohrožuje obojí
Andrej Babiš: „V lednu 2020 jsme zaznamenali, už koncem 2019, že je virus v Číně. Naše hygienička nás ubezpečila, že je všechno v pořádku, dávala rozhovory. V lednu jsme ještě posílali zdravotnický materiál do Číny, abychom jim pomohli, 4,5 tuny. A tvářili jsme se, že nás se to netýká.“
Premiér opakovaně