Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Z horečky jsem blouznila a dech se mi zkrátil na tři slova.“ Těžký průběh covidu má čím dál více mladých lidí

Covidové ARO náchodské nemocnice. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Covidové ARO náchodské nemocnice. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jsou zdraví, nebo jen s malými potížemi a na vrcholu svých sil. Přesto je koronavirus připoutává na nemocniční lůžka a přístroje. V tabulkách, které nemocnice denně posílají úřadům, se dvacátníků, třicátníků a čtyřicátníků s těžkým průběhem covidu objevuje čím dál víc. Z hospitalizovaných v těžkém stavu tvoří už dvanáct procent.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rok 2021 nezačal pro jednačtyřicetiletou Janetu ze severu Čech vůbec dobře. Od Vánoc měla zvýšenou teplotu a kašlala. Ještě před silvestrem sanitka odvezla jejího šestačtyřicetiletého muže. Matce tří synů v té době začal docházet dech, ryska teploměru se vyhoupla na čtyřicítku a dolehla na ni velká únava. Druhého ledna si sanitka přijela i pro ni. Diagnóza obou manželů byla stejná – covid-19.

Následující tři dny strávila Janeta v mostecké nemocnici s kyslíkovou maskou na tváři. Rentgen ukazoval oboustranný zápal plic a mysl se jí i přes potíže pořád vracela k manželovi, který na tom byl ještě hůř. „Hlavou mi probleskly i myšlenky, co budu dělat, jestli to

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější