Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se nejsnáze dostat k vakcíně, když vám bylo sedmdesát (otázky a odpovědi)

Očkování. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Očkování. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nově se mohou přihlásit k rezervaci vakcíny senioři nad 70 let a učitelé. Některým lidem nabídnou očkování jejich praktičtí lékaři, jiní se budou muset registrovat pouze přes centrální systém. Deník N přináší základní přehled o tom, jak očkování od 1. března vypadá.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kdo se může nově hlásit k očkování?

Po seniorech starších 80 let a zdravotnících by se od 1. března měli mít možnost registrovat k vakcinaci také lidé starší 70 let, kterých v Česku žije celkem 970 tisíc. Zhruba 300 tisíc učitelů a ostatních pracovníků ve školství se bude v centrálním systému moci registrovat už od této soboty. Senioři si na rozdíl od učitelů budou moci přijít pro vakcínu ke svým praktickým lékařům. Tuto možnost ale budou mít jen lidé, jejichž ošetřující lékař bude vakcíny proti covidu-19 aplikovat.

„Zatím se přihlásilo zhruba 3500 praktiků, kteří mají o vakcinaci svých pacientů zájem. Doporučujeme lidem, aby se nejprve ujistili, jestli se jejich lékař do systému očkování zapojil,“ popsal Deníku N šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka s tím, že registrovaní lékaři zatím budou moci očkovat jen své pacienty. Nebude možné, aby pacient požádal o vakcínu jiného lékaře, který vakcíny podává.

Vakcínu u praktiků dostanou jen senioři, učitelé se zřejmě budou muset hlásit pouze přes centrální rezervační systém, a možnost očkování u praktických lékařů se jich tedy netýká.

Jak se přihlásit k vakcinaci u svého praktického lékaře?

Senioři nad 70 let se budou moci registrovat buď přes centrální rezervační systém, nebo si o vakcínu říci přímo u svého praktického lékaře. Někteří lékaři už začali pacienty ve věku nad 70 let

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější