Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Varianta pro Babiše i opozici. Známe Hamáčkovy návrhy pro říjnové volby

Předseda Jan Hamáček shání nyní vakcíny stejným způsobem jako premiér Andrej Babiš. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda Jan Hamáček shání nyní vakcíny stejným způsobem jako premiér Andrej Babiš. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) přinesl na jednání vlády dvě varianty, jak by se mohl změnit volební zákon. Deník N má dokument k dispozici. Vicepremiér v něm přichází s možností zachování současných 14 volebních obvodů, nabízí ale i cestu jediné kandidátky pro celou zemi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vláda musí reagovat na nedávný nález Ústavního soudu, který konstatoval, že dosavadní způsob přepočítávání hlasů je protiústavní. Diskriminoval totiž menší strany, které potřebovaly na zisk jednoho mandátu více hlasů než ty velké. Český volební systém by přitom podle mínění soudu měl být více poměrný. V praxi toto rozhodnutí postavilo politiky před nutnost schválit poměrně rychle novelu volebního zákona, bez toho by totiž v podstatě nešlo uskutečnit podzimní volby do Poslanecké sněmovny.

Ministr vnitra Jan Hamáček vládě předkládá dvě možnosti, jak situaci řešit. První je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovní volby

Ústavní soud

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější