Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ausgerechnet Německo: Mají zavřené hranice smysl? Dnes ano. Za pár týdnů už to nejspíš bude k ničemu

Ausgerechnet Německo! je seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.
Ausgerechnet Německo! je seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.

Německý součet Pavla Poláka: Pokud hoří les, který nelze rychle uhasit, dělají se kolem požáru výseky, aby se oheň nemohl šířit dál. Přesně to udělalo Německo na svých hranicích. Ovšem i v tom německém „lese“ tu a tam doutná a někde je vidět i plamen. Jinými slovy: britská mutace se už začíná šířit i v Německu.

Každý týden do vaší e-mailové schránky: přihlaste se k odběru newsletteru Pavla Poláka Ausgerechnet Německo!

Když šéf hlavního německého hygienického úřadu Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler jde na každodenní tiskovku, kde oznamuje vývoj pandemie, může novinářům i přímo do kamer říkat povzbudivé zprávy: počet nových případů nadále klesá.

Týdenní incidence (počet nově nakažený za poslední týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel) spadla v Německu pod hranici 60 (aktuálně je to 56,8). Jenom pro srovnání, v Česku je to jedenáctkrát více, 544,4.

Hlavním důvodem, proč se německá vláda spolu se spolkovými zeměmi rozhodla uzavřít zkraje tohoto týdne hranice, byla obava z agresivnější britské mutace, která v Česku už dominuje. Tím se vysvětluje mimo jiné i čísly doložitelný fakt, že se nákaza v Česku šíří tak rychle, navzdory několikaměsíčnímu částečnému lockdownu.

Britská mutace se rychle šíří i v Německu

Ovšem i v Německu, které začalo dříve než Česko sekvenovat pozitivní PCR testy, se tato mutace šíří. Podle údajů Institutu Roberta Kocha je

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ausgerechnet Německo!

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější