Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na pokraji kapacit je už i Praha. Nemocnice odmítají některé pacienty, desítky nemocných převezly sanitky jinam

Ilustrační foto, listopadový převoz pacientů z Příbrami do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Foto: ČTK
Ilustrační foto, listopadový převoz pacientů z Příbrami do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Foto: ČTK

Praha dosud patřila k regionům, v nichž měly nemocnice dostatek kapacit. Teď však pro covidové pacienty na všech ARO a JIP zbývají poslední jednotky volných míst. Deník N zjistil, že nemocnice už některé případy od záchranné služby odmítají přebírat, pražští pacienti putují i do jiných nemocnic. „Žádná nemocnice v Praze neodmítá nemocné, kteří jsou v přímém ohrožení života,“ ubezpečuje pražský koordinátor intenzivní péče.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Žádný jiný kraj nemá tolik specializovaných center jako Praha, kde je celkem šest velkých nemocnic a několik dalších menších zařízení. I proto se zatím dramatický nedostatek lůžek pro covidové pacienty metropoli vyhýbal. Dosud hlavní město spíše přijímalo pacienty z regionů, kde už se kapacita vyčerpala. Teď se situace obrátila. Metropole hlásí kritický nedostatek lůžek.

V pražských nemocnicích je nyní na odděleních intenzivní péče k dispozici pouze pět lůžek pro pacienty s koronavirem. Celkově jsou ARO a JIP  v metropoli zaplněny z 95 procent.

„V posledních dvou dnech pozorujeme dosud největší počet

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější