Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Horký brambor jménem tvrdý lockdown pálí i opozici. Obchází ho velkým obloukem

Tvrdý lockdown? Pojďme se raději bavit o testování, trasování a očkování. Zpřísnění opatření je citlivé téma i pro opoziční koalice Spolu a Piráty se Starosty. Foto: ČTK
Tvrdý lockdown? Pojďme se raději bavit o testování, trasování a očkování. Zpřísnění opatření je citlivé téma i pro opoziční koalice Spolu a Piráty se Starosty. Foto: ČTK

Žádná z opozičních koalic neuvažuje o tom, že by se pokusila vládu dotlačit k tvrdému lockdownu – tedy krátkodobému, ale téměř kompletnímu vypnutí ekonomiky a zákazu pohybu. Právě toto řešení současné krizové situace přitom navrhuje řada odborníků. Vláda naopak plánuje rozvolnění. Pokud nezmění plány na poslední chvíli, otevřou se v pondělí obchody a o týden později budou následovat školy.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Česko míří k rozvolnění. Namísto utažení šroubů se ministr zdravotnictví Jan Blatný rozhodl vsadit na zodpovědnost občanů.

„Řešením je uvědomělý přístup každého z nás místo dalších restrikcí,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci. Plánované otevření obchodů a škol ale ministr odmítá nazývat rozvolňováním. „Nesmí to být pojato jako rozvolňování, toto slovo nejde použít, na rozvolňování opravdu není vhodný čas,“ řekl Blatný.

Vláda přitom plánuje zmírnění pravidel – ať už mu říká jakkoliv – v situaci, kdy nemocnice čelí kritickému zatížení a počty nakažených jdou nahoru. V úterý přibylo 12 486 nových případů, tedy zhruba o tři a půl tisíce více než v pondělí. Víc nakažených za jeden den odhalily testy naposledy 8. ledna.

Proto mnozí experti, včetně Blatného předchůdce Romana Prymuly, volají po přesně opačném postupu – tedy krátkodobé radikální uzávěře, po které by teprve mohlo následovat otevření.

„Bez ohledu na to, zda to je, či není reálné, je nyní objektivně správný postup udělat zde

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Sněmovní volby 2021

Audio, Česko

V tomto okamžiku nejčtenější