Nenazývejme to rozvolněním, řekl Blatný a navrhl „spolehnout se, že se lidé rozhodnou správně“

Ranní tisková konference ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se nesla v duchu apelu na zodpovědnost obyvatel v situaci, kdy se epidemická situace v Česku stále horší. Ministr nepřednesl žádná výrazná nová opatření a postěžoval si, že lidé nedodržují ani ta stávající.
Pokud chcete ranní tiskovou konferenci absolvovat ve zrychleném režimu, přinášíme vám hlavní citace ministra zdravotnictví Jana Blatného, které na ní zazněly.
- „Systém jako celek se blíží limitům.“
- „Řešením je uvědomělý přístup každého z nás místo dalších restrikcí. Zdá se, že v tomto případě je jedinou možností spolehnout se na to, že lidé, každý z nás, kteří mají nebo budou mít možnost o sobě rozhodovat, se rozhodnou správně. Tudíž místo jednoznačného a pouhého restriktivního přístupu státu uvažovat o této alternativě.“
- „Jestliže k nějaké změně dojde, a o tom se teď jedná, musí to být něco, co vlastně povede jenom ke změně těch nařízení a restriktivních opatření k tomu, abychom každý jeden převzali svůj díl odpovědnosti.“
- „I když dojde k otevření obchodů, potom jen za takových podmínek, aby místo toho, že jim stát začne říkat ‚toto musíte, toto nesmíte‘, budou nastavena taková pravidla, aby se zabránilo šíření toho onemocnění.“
- „Nesmí to být pojato jako rozvolňování, toto slovo nejde použít, na rozvolňování opravdu není vhodný čas.“
Ministr zdravotnictví tato slova vyřkl v situaci, kdy se v Česku (zejména v Čechách s výjimkou Jihočeského a Ústeckého kraje) výrazně šíří koronavirová pandemie a kapacity zdravotnictví jsou víceméně vyčerpané – volných covidových lůžek akutní péče je méně než deset procent. „Jestliže společně nezabráníme dalšímu přenosu v gardu, který byl představen, během dvou tří týdnů bude situace stejná v celé zemi,“ varoval přitom Blatný po prezentaci postupně „červenající“ mapy regionů.
Vláda se nyní chystá (i pod tlakem opozice) otevřít školy a část obchodů. Tedy rozvolnit protiepidemická opatření, což ale z pohledu dynamiky pandemie nedává smysl a politologové to hodnotí jako populismus.

Politická shoda na rozvolňování je populismus, žádná strana se ale neodváží chtít opak, říkají politologové
Česko zjevně ztrácí poslední nástroje, jak pandemii zvládat. „Při poklesu rezervní kapacity JIP či ARO lůžek pod deset procent bychom uvažovali i o