Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Volná lůžka udržujeme jen díky převozům.“ Sanitky s covidovými pacienty přejíždějí mezi kraji více než dřív

Foto: ČTK
Foto: ČTK

Převozů covidových pacientů mezi kraji je za poslední týdny nejvíce za celou pandemii. „Je to pro zdravotnictví nová doba, ve standardních časech nemusíte s výjimkou mimořádných událostí k meziregionálním převozům sahat,“ říká koordinátorka intenzivní péče Karlovarského kraje Dagmar Uhlíková. Ačkoliv statistiky ukazují poslední volná místa na jednotkách intenzivní péče, v některých krajích by bez převozů místo nebylo.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Sněhové vločky padají na peřinu, která přikrývá pacienta na pojízdném lůžku. Zdravotní sestřičky v respirátorech jej tlačí do kopce mezi budovami nemocnice. Tam už na něj čeká velkokapacitní sanitka, která připomíná spíše nákladní vůz v barvách záchranky. Společně s dalšími osmi lidmi s covidem a zdravotníky v overalech a kyslíkových kuklách má před sebou dlouhou, více než dvousetkilometrovou noční cestu: z východočeského Náchoda na samotný jih Moravy, do Kyjova.

Obrázky z převozu pacientů z náchodské nemocnice na druhý konec republiky vzbudily minulý týden pozornost médií a řadu otázek. Proč putovali tak daleko? Jak často nyní sanitky křižují republikou, aby ulevily nejzasaženějším nemocnicím?

Jak zjistil Deník N, převozů mezi kraji v posledních dnech výrazně

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Zdravotnictví

Audio, Česko

V tomto okamžiku nejčtenější