Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

AstraZeneca pro seniory? Lepší než nic. Vakcíny ale nekombinujte, radí odborníci

Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Mají se lidé nad osmdesát let nechat očkovat dostupnou vakcínou od společnosti AstraZeneca, nebo čekat, až bude pro ně k dispozici účinnější očkovací látka od firem Pfizer/BioNTech či Moderna? A bude možné se případně nechat za čas přeočkovat jinou vakcínou? Deník N odpovídá na dotazy, které teď řeší řada rodin.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pro seniory je účinnější vakcína na bázi mRNA, tedy očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna. Těch je ale zatím v Česku nedostatek, a tak budou v nejbližších dnech někteří lidé nad 80 let dostávat termíny na očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Té zatím Česko podle harmonogramu distribuce očkovacích látek objednalo tři miliony dávek, tedy pro 1,5 milionu lidí.

Tato vakcína má ale velkou nevýhodu, její účinnost u lidí nad 65 let zatím nebyla dostatečně prokázaná. Řada států včetně Německa, Rakouska nebo Polska ji proto pro použití u seniorů nedoporučila. Česko je ale bude očkovat i touto látkou.

Oslovení odborníci se shodují, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější