Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Továrny jedou i v pandemii: stovky dělníků v jedné hale, někde i bez roušek. Omezení vláda nechystá

Ačkoliv jsou obchody, služby i školy až na výjimky zavřené, průmysl jede v nezměněném tempu. Ve většině továren pracuje stejný počet dělníků jako před pandemií. Podle pravidel hygieny musejí mít roušky jen pracovníci, kteří jsou od sebe blíže než dva metry. „Továrny jedou naplno, průmysl funguje, továrníci vydělávají a zdravotníci řeší dopady nezvládnuté epidemie. Továrny, kde se denně koncentrují stovky lidí po dobu nejméně osmi hodin, patří samozřejmě k nejrizikovějším provozům,“ míní šéf České lékařské komory Milan Kubek. Žádná omezení se však nechystají.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V Česku pracuje v různých odvětvích průmyslu kolem 1,3 milionu lidí. Každý den tak zamíří do továren, chemiček či železáren stovky tisíc dělníků a dalších zaměstnanců. V některých výrobních halách jsou po celou směnu společně stovky osob.

Všechny oslovené továrny se zaštiťují tím, že zavedly přísná hygienická opatření. Pravidelně dezinfikují povrchy, často větrají, měří teplotu zaměstnancům, některé poskytují několikrát za směnu čisté roušky, v řadě firem mají lidé možnost pravidelného testování zdarma.

Na druhou stranu velké podniky shodně odpovídají, že kvůli epidemii koronaviru nijak neomezily počty dělníků, kteří chodí do práce.

„Počty lidí v jedné směně se oproti dřívějšku nijak nemění,“ potvrzuje Ladislav Melichar, předseda odborového svazu jihlavské firmy Bosch, která zaměstnává kolem 5000 lidí.

Stejně je tomu i v automobilkách. „K omezení pracovníků na směnách v rámci hygienických opatření nedošlo,“ říká zástupce firmy Hyundai Petr Michník. „Společnost Škoda Auto neomezila

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější