Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nový vládní „systém“ pomoci podnikatelům je zatím jedna stránka A4. Situaci jen zhorší, varují podnikatelé

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vláda Andreje Babiše v aktuální vlně pandemie koronaviru čelí kritice kvůli tomu, že její pomoc postižené ekonomice vynechává mnoho postižených podnikatelů. Vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová v pondělí překvapivě oznámili nový plošný systém kompenzací pro živnostníky i pro firmy. Podle zjištění Deníku N ale zatím jde jen o záměr rozepsaný na necelou stránku A4. Někteří podnikatelé si už teď stěžují na to, že představené návrhy mohou pomoc ještě snížit.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček spolu s ministerstvem financí v pondělí po jednání vlády představil dvě novinky. Kompenzační bonus pro živnostníky postižené pandemií stoupne na tisíc korun a zaměstnavatelé dostanou na jednoho pracovníka 500 korun. Obojí za předpokladu, že tržby firem nebo živnostníků klesly o 50 procent.

To by podle vlády mělo řešit současnou situaci, kdy řada podnikatelů a společností propadla sítem desítek různých kompenzačních programů. I když Havlíček oznamoval schválení nového systému kompenzací, ve skutečnosti kabinet Andreje Babiše potvrdil jen velmi stručně rozepsaný záměr. Redakce má dokument

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější