Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Studenti se nedostanou k desetitisícům knih, nakladatelé za ně po státu žádají desítky milionů

Studenti nevědí, jak se dostanou k materiálům, které jsou nyní v databázích velkých knihoven. Foto: Jeswin Thomas, Unsplash
Studenti nevědí, jak se dostanou k materiálům, které jsou nyní v databázích velkých knihoven. Foto: Jeswin Thomas, Unsplash

Studenti a vědci se od tohoto pátku nedostanou k více než třiceti tisícům knih a dalších dokumentů v digitální podobě, které potřebují k výuce, závěrečným pracím či výzkumu. Svaz českých knihkupců a nakladatelů zatrhl k těmto nedostupným titulům dálkový přístup. Podle něj nakladatelé přicházeli o zisky, po státu nyní žádá kompenzace.

Když Národní knihovna na začátku února oznámila, že prodlužuje termín, do kdy se mohou studenti ze svých počítačů dostat ke studijním materiálům, mnoho z nich jí na sociálních sítích děkovalo. Radost se ale rozplynula poté, co se zjistilo, že nakladatelé po knihovně žádají stažení desetitisíců nedostupných děl z dálkového přístupu.

„Zrušený přístup k digitalizovaným publikacím způsobí další komplikace studentům, kteří se už skoro rok musí vypořádávat s nelehkostmi distančního studia. Sama jsem studentkou posledního ročníku magisterského studia a obávám se, že mi to naruší studijní plán,“ řekla Deníku N Eliška Zaoralová, která studuje na brněnské Masarykově univerzitě management v kultuře.

Potřebnou literaturu bude mít dostupnou jen do tohoto pátku, kdy skončí program Národní digitální knihovna – Covid. Podle nových pravidel nastavených Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) nebudou dálkově přístupné na trhu nedostupné publikace, vydané po roce 2000. Zaoralová má přitom diplomovou práci odevzdat za několik měsíců a knihovny jsou kvůli vládním nařízením zavřené.

„Už takhle jsme ve stresu ze všeho, co nás čeká. Teď se navíc ani

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější