Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Studenti se nedostanou k desetitisícům knih, nakladatelé za ně po státu žádají desítky milionů

Studenti nevědí, jak se dostanou k materiálům, které jsou nyní v databázích velkých knihoven. Foto: Jeswin Thomas, Unsplash
Studenti nevědí, jak se dostanou k materiálům, které jsou nyní v databázích velkých knihoven. Foto: Jeswin Thomas, Unsplash

Studenti a vědci se od tohoto pátku nedostanou k více než třiceti tisícům knih a dalších dokumentů v digitální podobě, které potřebují k výuce, závěrečným pracím či výzkumu. Svaz českých knihkupců a nakladatelů zatrhl k těmto nedostupným titulům dálkový přístup. Podle něj nakladatelé přicházeli o zisky, po státu nyní žádá kompenzace.

Když Národní knihovna na začátku února oznámila, že prodlužuje termín, do kdy se mohou studenti ze svých počítačů dostat ke studijním materiálům, mnoho z nich jí na sociálních sítích děkovalo. Radost se ale rozplynula poté, co se zjistilo, že nakladatelé po knihovně žádají stažení desetitisíců nedostupných děl z dálkového přístupu.

„Zrušený přístup k digitalizovaným publikacím způsobí další komplikace studentům, kteří se už skoro rok musí vypořádávat s nelehkostmi distančního studia. Sama jsem studentkou posledního ročníku magisterského studia a obávám se, že mi to naruší studijní plán,“ řekla Deníku N Eliška Zaoralová, která studuje na brněnské Masarykově univerzitě management v kultuře.

Potřebnou literaturu bude mít dostupnou jen do tohoto pátku, kdy skončí program Národní digitální knihovna – Covid. Podle nových pravidel nastavených Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) nebudou dálkově přístupné na trhu nedostupné publikace, vydané po roce 2000. Zaoralová má přitom diplomovou práci odevzdat za několik měsíců a knihovny jsou kvůli vládním nařízením zavřené.

„Už takhle jsme ve stresu ze všeho, co nás čeká. Teď se navíc ani

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější