Deník N

Zimbabwská armáda střílí do lidí, prezident odletěl superluxusním letadlem do Moskvy. Rusko dobývá zapomenutou Afriku

V době, kdy v Zimbabwe do demonstrantů střílí vojsko a policie, cestuje prezident země Emmerson Mnangagwa po zemích bývalého SSSR a jedná i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zdroj: kremlin.ru
V době, kdy v Zimbabwe do demonstrantů střílí vojsko a policie, cestuje prezident země Emmerson Mnangagwa po zemích bývalého SSSR a jedná i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zdroj: kremlin.ru

Zimbabwe se dostalo na první místo – v žebříčku zemí s nejdražším benzínem a naftou na světě. Do zoufalých demonstrantů v ulicích Harare střílí vojsko ostrými. Vláda vypíná internet, aby znemožnila komunikaci. Přesto se nám podařilo s pomocí nejrůznějších kanálů – i českých – získat ze země původní svědectví.

Evropa na Afriku zapomněla, Rusko nikoliv. V den, kdy lídr Zimbabwe Emmerson Mnangagwa, nástupce Roberta Mugabeho, oznámil víc než dvojnásobné zdražení pohonných hmot (cena benzínu vyskočila na světově rekordních 74 korun za litr při průměrném příjmu 2200 korun za měsíc), zmizel před protesty obyvatelstva na velké turné po některých zemích bývalého SSSR. Vyjednává tam o tom, jak s pomocí Rusů do roku 2030 dostat jeho zemi zpátky mezi nejbohatší státy Afriky. Jenže doma astronomické ceny paliva vyhnaly lidi do ulic. Nikde na světě dnes není dražší než v této chudé jihoafrické zemi (a zcela opačným extrémem je Venezuela s 23 haléři za litr benzínu).

„Dnes jsem musela do práce, což je šílenost, cestou domů byly všude fronty na benzín, kterého je na stanicích nesmírně málo. Lidé ve frontách se často prali, plní zoufalství ze situace. Veřejnou dopravou jezdí velmi málo lidí, protože si to nemůžou dovolit – lístek dříve za jeden dolar nyní stojí šest dolarů.

Jejich výplata na to nestačí. Obchody byly poslední dva dny zavřené, takže dneska to byl úplný blázinec – někteří lidé stáli ve frontě v obchodě až dvě hodiny. Pokusila jsem se jet nakoupit, ale stála se fronta už na parkovišti. Spousta lidí nakupuje do zásoby v panice, protože neví, co se bude dít.

Šíří se zvěsti, že v pátek a v sobotu bude opět totální stávka. Samé šílenství, spousta agresivity a vzteku v ulicích. I bohatší čtvrti jako ta naše se tváří, jako že se jich tyto problémy dotýkají, ale ve skutečnosti to není tak hrozné – vždycky znáte někoho, ke komu můžete dojet pro jídlo. Centrum města a chudinské čtvrti jsou na tom hůř.

Včera jsme byli v centru shánět léky a všude je policie, těžkooděnci, armáda… je děsivé jezdit po městě, když nevíte, co se kolem děje…“ Tyto řádky nám poskytl zdroj, který vzhledem k bezpečnostní situaci v Zimbabwe nechce být jmenován. Ani Čech J., který Deníku N svědectví zprostředkoval,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější