Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Potřebujeme jiné tváře, naše značka je v Praze poničená, připouštějí sociální demokraté. Inspiraci hledají i u Pirátů

Jakub Landovský s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Foto cssd.cz
Jakub Landovský s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Foto cssd.cz

ČSSD v Praze od revoluce takový debakl nezažila. V komunálních volbách získala pouhých 2,89 procenta hlasů, a zařadila se tak i za komunisty a SPD na osmé místo. Představitelé strany v metropoli se shodují, že je zde značka sociální demokracie poničená, a to prý kvůli lidem, kteří byli spojeni s klientelismem a korupčními kauzami.

Ani mediální pozornost nepomohla kandidátovi na ministra zahraničí Tomáši Petříčkovi ke slušnému výsledku. Lídr ČSSD pro Prahu 7 získal 320 hlasů, zatímco vítěz Jan Čižinský jich dostal 8305. Ani v ostatních městských částech ale nebyl výsledek lepší a strana vybojovala pouhé čtyři zastupitele z 1186 možných.

„Nemá cenu si nalhávat, že aktuální volební výsledky ČSSD v Praze nejsou důsledkem dlouhodobé krize sociální demokracie. I zde se promítá nejednotnost strany, která nás před voliči znedůvěryhodňuje,“ vysvětluje si slabé výsledky Petříček.

Mezi nejviditelnější problémy v Praze spojené s ČSSD patří pád trojské lávky či uzavření dalších mostů kvůli havarijnímu stavu. Za tuto oblast nesl zodpovědnost Petr Dolínek (ČSSD), primátorčin náměstek pro dopravu. „Tento odbor má vždy nějaké problémy a úspěchy se dříve zapomínají. Třeba člověk bez osobní odvahy by neotevřel tunelový komplex Blanka. Jedinou arbitráž jsem pro Prahu neprohrál a na to se zapomíná,“ hodnotí pár dní po volbách svou práci Dolínek, který patřil k nejviditelnějším tvářím sociální demokracie na magistrátu.

Podle Dolínka ČSSD ublížilo, že ANO dokázalo své úspěchy lépe prodat. „PR jsem dělal s pár lidmi na kolenou. Když se začnou dělat volební kampaně, tak se velmi špatně prodávají pozitiva. Málo novinářů si sedne a řekne si: napíšu článek, co se povedlo,“ hodnotí končící náměstek, který tentokrát neúspěšně kandidoval do zastupitelstva z pátého místa.

Volební výsledky ČSSD v Praze.

Dolínkovi straničtí kolegové ovšem opatrně přiznávají, že jeden z největších problémů v Praze jsou osobnosti, s nimiž se do voleb vyrazilo, i když za kandidátem na primátora Jakubem Landovským stojí. „Nedošlo k obměně lidí, kteří vládli. ČSSD byla spojena se jmény jako Karel Březina, což nám určitě nepomohlo,“ hodnotí předseda pražské ČSSD Petr Pavlík. Ten dal zhruba po osmi měsících ve vedení svou funkci k dispozici a je připraven skončit.

Březina byl v říjnu 2014 pravomocně odsouzen za neoprávněné pobírání odměn v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Naposledy jej policie zadržela loni v kauze přerozdělování sportovních dotací, obviněn ale nebyl.

Podle Pavlíka bylo také chybou ČSSD, že v roce 2016 zachraňovala koalici v Praze. „Těžce jsme na to doplatili u voličů, protože jsme dostali dopravu a Trojkoalice blokovala skoro vše, co se tam dalo udělat, a politickou odpovědnost jsme nesli my,“ míní.

Pražská ČSSD už zažila otřesy letos v lednu, kdy po bouřlivých sporech skončil její tehdejší šéf, bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Také on upozorňuje, že strana u pražských voličů doplatila na výběr svých kandidátů. „ČSSD bude muset nasazovat jiné typy lidí a jiné tváře. Zrovna Landovského se to ale netýkalo. ČSSD v posledních letech v Praze symbolizovali lidé, kteří by ji reprezentovat neměli,“ kritizuje současné tváře pražské sociální demokracie Ludvík.

Strana není jednotná ani v tom, kudy se nyní vydat. Podle Ludvíka se schyluje k válce mezi tradičními sociálními demokraty a takzvanými progresivisty. Výsledek pak ovlivní témata, kterými se pokusí strana oslovovat voliče. „Progresivismus, který má za témata inkluzi či radikální feminismus, to bych nechal nějaké liberální straně. Vrátil bych se k tématům jako byty, zdravotnictví a školství,“ popisuje Ludvík svůj recept, jak ČSSD postavit na nohy.

Současný předseda Pavlík je ale jiného názoru. Ludvík podle něj nevnímá, co sociálně demokratické strany řeší v zahraničí, a rovnost mužů a žen by prý měla být jedním z hlavních témat ČSSD.

I Pavlík ale souhlasí s tím, že zaměřit se na školství, zdravotnictví či drahé byty je pro sociální demokracii možnou cestou, jak v budoucnu uspět. Strana se ale podle svého pražského předsedy nesmí vézt na vlně rasismu a xenofobie. To předvedli někteří sociální demokraté v jiných městech. Kandidátka na primátora Havířova Jana Feberová na billboardech například slibovala „Havířov bez migrantů“.
Hledá se recept na návrat

Pražská ČSSD se nyní připravuje na ostrou diskuzi, co mohla před komunálními volbami udělat lépe. Panuje shoda, že nasadit Jakuba Landovského byl správný krok, protože se jednalo o neokoukanou tvář, která nebyla spojena s žádnou aférou. „Landovský byl jednou z nejlepších voleb, kterou jsme mohli udělat. Nebyl spojený s korupcí a je to člověk, který byl schopný se dostat do médií víc než kdokoliv jiný,“ míní Pavlík. Zástupci pražské ČSSD už ale nejsou úplné přesvědčení, zda byl správně zvolený hlavní tahák voleb, tedy slib MHD zdarma.

Kandidát ČSSD na primátora si za tím však stojí. „Takhle věc nebyla triviální, asociální ani nedomyšlená. Za MHD zdarma si stojím. Je to moderní, ekonomicky přijatelné a ekologické řešení,“ brání svůj program Landovský.

Zároveň varuje před tím, že by strana nemusela bouřlivou diskusi o směřování ustát, pokud bude ventilovaná navenek. „Sociální demokracie nemá prostor si vydiskutovat rozpory na úkor volebního výsledku,“ varuje volební lídr.

Sociální demokraté nyní počítají s tím, že zmizí z dozorčích rad městských podniků. Podle zdrojů Deník N jsou už teď v pražské buňce vztahy velmi napjaté.

Pražská ČSSD se navíc obává, že kvůli své absenci na radnicích nebude téměř vidět a nedokáže oslovit své voliče ani v dalších letech. „Budeme to muset odpracovávat jako Piráti nebo zelení, než se na radnice dostali,“ vidí možnou inspiraci předseda Pavlík. Oproti zmiňovaným stranám má ale sociální demokracie výhody v tom, že se podílí na celostátním vládnutí s hnutím ANO. Když začali dobývat Prahu Piráti, zastoupení ve sněmovně neměli.

Podle Dolínka by ČSSD měla otevřít kandidátky i lidem mimo stranu. „Otevřenost je to, co povede k úspěchu. Musíme najít hodnoty, které budou srozumitelné pro voliče. Bez toho to nemůže fungovat,“ dodává.

Šéf pražské ČSSD i přes tristní výsledek neztrácí naději, straně to prý může i pomoci. „Výhoda otřesu ve straně je, že v sociální demokracii zůstanou jen sociální demokrati. Pokud se tak nestane, bude to konec ČSSD. Kolem sebe vidím hodně lidí se zájmem pracovat a něco udělat,“ doufá Pavlík.

Podobné hlasy zaznívaly i z ODS před pěti lety po zásahu na Úřadu vlády a rozplétání vlivu Jany Nagyové na tehdejšího premiéra Petra Nečase. „V roce 1991 začínala ODS s 18 tisíci členy, nyní jich máme znovu 18 tisíc. Na vrcholu politické moci v roce 2008 až 2009 měla ODS přes 30 tisíc členů. Zůstali ti, kteří – stejně jako v roce 1991 – nečekají od politiky primárně vlastní prospěch, ale sdílejí podobnou představu o společnosti,“ řekl v roce 2014 pro MF Dnes předseda ODS Petr Fiala.

ČSSD ztrácela na sídlištích

Data z pěti největších obvodů podle počtu voličů – Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 8 a Prahy 10 – odhalují, kde přesně sociální demokraté ztráceli nejvíce. V porovnání s minulými volbami přišla ČSSD o nejvíce hlasů v Praze 4. Její zisk se ztenčil z 12,74 % na 3,16 %.

Ve všech sledovaných obvodech lze pozorovat, že strana nejvíce ztrácela na sídlištích a v oblastech, kde lidé bydlí ve větších a starších bytových komplexech.

V Praze 4 tedy strana nejvyšší ztráty zaznamenala na Spořilově nebo v okolí Budějovické a také v Jiráskově čtvrti. Ta se ale vymyká z výše popsaných charakteristik.

V Praze 5 ztráceli sociální demokraté nejvíce v rámci starší bytové zástavby v okolí Smíchovského nádraží, v okolí Kotlářky a také v okrscích na sídlišti Barrandov. V Praze 6 se od ČSSD odkláněli zejména voliči kolem sídlišť Petřiny a Červený vrch, v Praze 8 pak na sídlištích Bohnice a Nové Ďáblice.

V Praze 10 zaznamenala strana nejvyšší ztráty na sídlišti Solidarita a v Nových Malešicích. Celkově lze tedy sledovat téměř volný pád v místech, které dříve byly pro sociální demokraty volebními baštami.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Komunální volby 2018

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější