Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Politika zredukovaná na přítomnost nás z krize nevyvede. Lpění na „nezpochybnitelných pravdách“ ničí šanci měnit svět k lepšímu

Amerického historika Timothy Snydera lze jen těžko podezírat z levicové úchylky. I on ale volá po obnově sociálního státu. Repro: Project 55 Voices for Democracy.
Amerického historika Timothy Snydera lze jen těžko podezírat z levicové úchylky. I on ale volá po obnově sociálního státu. Repro: Project 55 Voices for Democracy.

Esej Jana Randáka: Dějiny jsou lidským dílem. V čase nastupující klimatické krize, zvětšujících se sociálních rozdílů a „umírání demokracie“ se za tímto banálním výrokem skrývá naděje. Chce to jen jedno – hledět dál než za příští týden.

Předloni v prosinci se proslulý americký historik Timothy Snyder zeptal svých rozhlasových posluchačů, zda postřehli, co se stalo s budoucností: „Všimli jste si, že je pryč?“ Jeho řečnický dotaz sice zazněl před více než rokem, notabene z druhého břehu Atlantiku, přece však neztratil nic ze své naléhavosti ani ve středoevropském prostoru. Na aktuálnosti mu dodaly hlasy doprovázející koronavirovou pandemii, které hovoří o její světodějnosti – covid přece změní budoucnost, jak nám všem opakovaně sdělovala zahraniční i domácí média.

Kdo by však v českých poměrech očekával věcnou debatu o časech postpandemických, byl by zklamán. Jistě, v momentě nástupu dosud neznámé choroby se musela vládní garnitura z hodiny na hodinu proměnit v krizového manažera. Politik navigující svou zemi z krize by však měl deklarovat, kam a proč ji směruje.

Bohužel, když předseda vlády Andrej Babiš ve svém novoročním projevu hovořil o tom, že je pro nás současná situace „výzvou a příležitostí“, myslel nejspíš pouze to, že momentálně máme šanci dostat ze sebe to nejlepší. Na takovém tvrzení by nebylo nic špatného, kdybychom jen věděli, pro jaký „postkovidový normální život“ se máme aktivizovat. Jenže o výzvách budoucích, o nichž by řada z nás slyšela raději, nepadlo ani slovo.

Premiérovo opomenutí dalšího směřování země však nemusí být náhodné, nýbrž

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Esej

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější