Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rozhodnutí Ústavního soudu mě překvapilo. Řešením může být i návrat do 90. let, říká právník Kysela

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Strany v obou komorách Parlamentu se po rozhodnutí Ústavního soudu budou muset urychleně dohodnout, jak se budou v podzimních volbách do Sněmovny přepočítávat hlasy. O možnostech, které se nabízejí, i o samotném verdiktu hovořil s Deníkem N ústavní právník Jan Kysela.

Ústavní soud zrušil přepočet hlasů na mandáty. Obě komory Parlamentu se nyní musí shodnout na novém postupu, aby šlo – laicky řečeno – vůbec počítat volby, je to tak?

Přesně tak. Nebyly zrušeny volební kraje, proto zhruba víte, ve kterých krajích se volí. Víte, ve kterých krajích můžete podávat kandidátky. V podstatě můžete i pořádat volby, nejsou zrušeny okrskové volební komise. Ale nevíte už, co máte s těmi hlasy dělat. A to je dost podstatné. Bez toho, abyste pracoval s tou matematickou metodou, nemají volby smysl.

Dlouhodobě se mluví o znevýhodnění menších stran v malých volebních obvodech. Dává podle vás v tomto ohledu rozhodnutí Ústavního soudu smysl?

To rozhodnutí smysl dává, ale přesto mě překvapilo. Až do minulého týdne jsem si nemyslel, že by k tomu Ústavní soud sáhl. Mimo jiné mi přišlo, že se podání senátorů zásadně neliší od staršího podání senátorů, které se týkalo volebních výsledků z roku 2006 ve vztahu k Libereckému kraji.

Shodou okolností tehdy rozhodnutí, které Ústavní soud odmítl pro zjevnou neopodstatněnost, psal profesor

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Sněmovní volby 2021

Ústavní soud

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější