Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Britskou mutaci některé regiony vůbec nesledují, v Karlovarském kraji ji odhalily německé laboratoře

Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ačkoliv jsou obavy z šíření britské mutace koronaviru v Česku jedním z důvodů přísných vládních opatření, některé regiony její výskyt nesledují. Například Karlovarský kraj, kde je momentálně nejvíce případů nákazy, se o případech nakažlivější mutace dozví pouze tehdy, když je odhalí německé laboratoře.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ze všech krajů v Česku se koronavirus nyní nejvíce šíří v Karlovarském kraji. Jak v pátek oznámila hlavní hygienička Jarmila Rážová, nákaza se v tomto regionu prokázala u 2003 lidí na 100 tisíc obyvatel.

Nárůst nemocných pociťují také tamní nemocnice, které jejich příliv nestíhají, a tak musejí některé pacienty převážet do zdravotnických zařízení v jiných krajích. Například nemocnice v Chebu běžně transportuje pacienty vrtulníkem.

„Nemocných je teď skutečně tolik, že musíte vybírat, kdo bude z intenzivní léčby profitovat. Osobně se domnívám, že máme v Chebu britskou mutaci, kvůli tomu, jak se to tu šíří a jak je agresivní. Ale hygiena ji nezkoumá, tak se to můžu jen domnívat,“ řekl o víkendu v rozhovoru primář tamní interny Stanislav Adamec.

Deník N zjistil, že ani jedna z laboratoří v regionu opravdu

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější