Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

AstraZeneca má zelenou. Jak vakcína funguje, proč není jasno o její účinnosti u seniorů a kvůli čemu se firma hádá s EU?

Vakcína od firmy AstraZeneca. Foto: ČTK
Vakcína od firmy AstraZeneca. Foto: ČTK

Evropská léková agentura (EMA) doporučila vakcínu od společnosti AstraZeneca k podmínečnému schválení a použití od 18 let věku, následně ji autorizovala i Evropská komise. Není ale úplně jisté, kolik dodávek vlastně do členských států v příštích měsících přijde a kdy přesně se začne očkovat, spor mezi Komisí a firmou AstraZeneca totiž pokračuje.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Až do posledního okamžiku nebylo jasné, zda Evropská léková agentura vakcínu schválí i pro věkovou skupinu nad 65 let, pro kterou chybí dostatek dat. Studií se totiž zatím zúčastnilo jen zhruba 8–10 % lidí nad 65 let, zbytek dobrovolníků byl mladší. V několika zemích ale nyní probíhají další studie, kterých se podle AstraZeneky účastní už více lidí z této věkové skupiny. Vakcínou se navíc od 4. ledna očkuje ve Velké Británii, kde jsou senioři jednou z prioritních skupin.

Evropská léková agentura dnes přiznala, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Koronavirus

Očkování

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější