Deník N

Do ČNB míří „neřízená střela“. Babišův poradce Michl ale může přinést svěží pohled zvenčí

Aleš Michl, Zdroj: Twitter Aleše Michla
Aleš Michl, Zdroj: Twitter Aleše Michla

Jedno ze dvou míst v bankovní radě České národní banky, která se letos uvolní, obsadí čtyřicetiletý ekonom Aleš Michl.

Uvolněné místo v bankovní radě ČNB obsadí ekonom Aleš Michl. Jeho jméno potvrdil prezident republiky Miloš Zeman v TV Barrandov. Do funkce by měl být jmenován 21. listopadu.

Michl nyní působí jako externí ekonomický poradce premiéra Andreje Babiše, dříve mu radil jako ministrovi financí. Zároveň je od roku 2016 spoluvlastníkem investičního fondu Quant, který založil s ekonomem Pavlem Kohoutem a investiční skupinou AMISTA. Má za sebou devítiletou kariéru v Raiffeisenbank, kde do roku 2015 působil jako investiční stratég. V letech 2004 až 2006 pracoval v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla.

Michl absolvoval Fakultu financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze, poté krátce studoval na London School of Economics a na Whartonově škole při Pensylvánské univerzitě v USA. Známý je i díky projektům VeřejnýDluh.cz, RozklikávacíRozpočet.cz nebo pop-ekonomickému komiksu MICHLiq.

Jmenování Michla do sedmičlenné rady, která dohlíží na finanční trhy a zároveň rozhoduje o zásadních tématech jako jsou kurz koruny nebo výše základních úrokových sazeb, vyvolalo mezi některými ekonomy rozpaky.

Novinář, který až příliš zjednodušuje, ale umí mluvit k veřejnosti

„Upřímně si myslím, že expertní aparát ČNB ani odborná ekonomická veřejnost z tohoto jména rozhodně nadšeni nebudou,“ sdělil Deníku N ekonom, který si kvůli propojení ČNB a finančního trhu nepřál být jmenován.

„Problém je, že je trochu neřízená střela. Že vůbec nevíte, co řekne, kde vám něco plácne. A centrální banka je instituce, která musí hodně dbát na každé slovíčko,“ pokračuje citovaný expert.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější