Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babišova proměna: dostal strach z mutací a pochopil rizika. Vytočilo ho ministerstvo zdravotnictví

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Unavený a neobvykle pokorný premiér na včerejší tiskové konferenci poprvé po dlouhé době přiznal, že situace v Česku není dobrá, a připustil zpřísňování opatření. Zjišťovali jsme, co stojí za pozoruhodnou změnou, kterou Andrej Babiš v posledních dnech prošel. Tři zdroje z vlády a její blízkosti hovoří o jeho neshodě s ministerstvem zdravotnictví i obavách z mutací koronaviru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Už dva dny čísla (nakažených, pozn. red.) neklesají, naopak stoupají, i hospitalizace v nemocnicích, stále máme velký počet nakažených seniorů nad 65 let, takže situace není dobrá. Počet hospitalizovaných stoupl,“ řekl po včerejším jednání vlády Babiš s tím, že koronavirus je zabiják.

Pro důsledné pozorovatele vládních tiskových konferencí to byl nečekaný pohled. Předseda vlády předstoupil před novináře, aby odpovídal na jejich dotazy, a poprvé po dlouhé době přiznal, že situace není dobrá.

„Musíme ještě víc propagovat a přesvědčovat lidi, že to není chřipečka, že je to velice nebezpečný vir, že máme nové mutace,“ prohlásil s tím, že Česko se musí vrátit do situace, v níž země byla na jaře.

Podle několika oslovených členů vlády této tiskové konferenci předcházely vypjaté situace, kdy premiér musel v průběhu jednání kabinetu řešit

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější