Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nizozemská města čtyři noci devastovali teenageři, které rodiče „neudrželi doma“

Rozbitá výloha restaurace v Rotterdamu během nocí protestů proti zákazu vycházení v Nizozemsku. Foto: Peter Dejong, AP/ČTK
Rozbitá výloha restaurace v Rotterdamu během nocí protestů proti zákazu vycházení v Nizozemsku. Foto: Peter Dejong, AP/ČTK

Nizozemská policie zatkla už 500 většinou mladých lidí. Rabování a podpalování aut začalo v sobotu, když vláda ohlásila nejpřísnější zákaz nočního vycházení od druhé světové války.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pátá noc, ze středy na čtvrtek, už byla klidná, rabujících bylo v ulicích málo a nejsou hlášeny žádné výraznější incidenty.

Když o víkendu nizozemská vláda oznámila, že ve snaze zabránit šíření nových variant koronaviru v zemi zavádí zákaz nočního vycházení, většina Nizozemců opatření přijala; našla se však i část populace, která se postavila proti. Sice malá, ale zato hlučná a násilná.

Začalo to hned ten večer v malém rybářském městě Urk, kde

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější