Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co izraelské očkování ukazuje světu? Týden po druhé dávce se nakazila setina procenta očkovaných

Česko by mohlo dostat z nové smlouvy zhruba 43 milionů dávek Comirnaty. Foto: Lisa Ferdinandová, Ministerstvo obrany USA, Wikimedia CC BY 2.0
Česko by mohlo dostat z nové smlouvy zhruba 43 milionů dávek Comirnaty. Foto: Lisa Ferdinandová, Ministerstvo obrany USA, Wikimedia CC BY 2.0

Nejčastější vedlejší účinky jsou bolesti ramene. Izrael zároveň s rychlým očkováním zažívá silnou třetí vlnu pandemie, první výsledky jsou však optimistické.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jedním z důvodů, proč se Izraeli tak rychle podařilo získat dostatek vakcín a stát se v rychlosti očkování světovým lídrem, bylo i to, že ho farmaceutické firmy vnímají jako zemi s efektivním a moderním zdravotnictvím s kvalitními údaji.

Chtěly si vlastní výzkum otestovat ve velkém.

Očkovaných, aspoň první dávkou, je už přes 40 % obyvatel. Také proto se teď na Izrael hledí jako na světovou laboratoř, která může ukázat, nakolik vakcíny fungují.

Co nám tedy přibližně jeden měsíc izraelského očkování ukázal?

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Koronavirus

Očkování

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější