Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Navalného už zná každý, mluví o něm i řidiči taxíků, říká ruský novinář a popisuje zatýkání na demonstraci

Roman Anin. Foto: Investigace.cz/archiv Romana Anina
Roman Anin. Foto: Investigace.cz/archiv Romana Anina

Roman Anin je cenami ověnčený ruský investigativní novinář a zakladatel investigativního centra iStories. Dříve vedl investigativní tým v respektovaném ruském deníku Novaja Gazeta. S Alexejem Navalným se zná osobně, spolupracovali na několika velkých kauzách. Při víkendových protestech v Moskvě byl zadržen. Investigace.cz se s Romanem bavila o současné situaci v Rusku, o zásazích policie proti demonstrantům i o výsadním postavení Alexeje Navalného v ruské opozici.

V sobotu jsi byl během protestů v Moskvě zadržený. Proč?

To vlastně vůbec nevím. Můj případ není jako tisíce dalších. Jen jsem stál na ulici, nic nedělal a čuměl do mobilu. Přišli ke mně dva policisté, zkroutili mi ruce za záda a odvedli mě do antonu. Podle zákona by mi měli sdělit nejen svá jména, ale i proč mě zatýkají. To se však nestalo. Postavili mě k autu, křičeli na mě, ať dám ruce a nohy od sebe, aby mě mohli prohledat.

Co se stalo pak?

Zavřeli mě do antonu, kde už byla spousta dalších lidí zadržených při protestech. Bylo nás tam 26 nebo 27. Šest lidí muselo stát, což zákon taky zakazuje. Byli jsme tam nacpaní jako sardinky. Ale to bylo jen jedno porušení zákona z přibližně stovky dalších, policie na to ten den prostě kašlala.

Nikdy ti neřekli, proč tě zatýkají?

Neřekli to nikomu. Podobně jako já na tom byly další tisíce lidí, kteří se jen nachomýtli poblíž a nechtěli ani proti ničemu protestovat. Všiml jsem si jednoho případu, kdy zatkli příslušníka tajné služby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Alexej Navalnyj

Rozhovory

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější