Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Ať zkrachují.“ Prezident si za epidemie upevnil politickou moc, zájem o obavy lidí nejevil

Ilustrace: Petr Polák
Ilustrace: Petr Polák

Deník N podrobně zmapoval aktivity Miloše Zemana v době koronavirové epidemie. První přímo zvolený prezident se více než těžkostem občanů věnoval upevňování politické moci, kterou ztrácel slábnoucí premiér Andrej Babiš. Na roli toho, kdo dá najevo pochopení obav lidí, prezident rezignoval.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová minulý týden oznámila, že se po dohodě s řetězci jako Lidl nebo Tesco podařilo zajistit 425 tisíc jídel pro lidi nejvíce ohrožené nedostatkem potravin, včetně samoživitelek, bezdomovců či důchodců. Jindy vyrazila debatovat o psychických problémech, které trápí občany – a prostě tím dala najevo: ano, považuji to za důležité.

Český prezident Miloš Zeman mluvil o jídle také, ale v poněkud jiném gardu: a sice že byl k narozeninám obdarován tlačenkou od ministra zemědělství Miroslava Tomana. Když byl při rozhovorech v médiích tázán na problémy obyvatel, reagoval uhýbavě a ty, kteří přijdou o živobytí, označil za neschopné.

Zatímco slovenská prezidentka akcentuje pochopení pro lidi v nouzi a pomoc zranitelným, její český protějšek – ač má podobnou ústavní roli a pozici – sází na silné výroky, izolaci od obyvatel a 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Koronavirus

Miloš Zeman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější