Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Šestou dávku z ampulky vakcíny musí Česko zaplatit. Navíc ne vždy se ji podaří natáhnout

Lahvička s vakcínou firem Pfizer/BioNTech. Foto: Lisa Ferdinandová, Ministerstvo obrany USA, Wikimedia CC BY 2.0
Lahvička s vakcínou firem Pfizer/BioNTech. Foto: Lisa Ferdinandová, Ministerstvo obrany USA, Wikimedia CC BY 2.0

V Evropské unii je sice už několik týdnů povolená aplikace šesté dávky z lahvičky první schválené vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech, farmaceutická firma si ji ale nechává od jednotlivých zemí zaplatit. Nejedná se tedy o dávku navíc. Také ne vždy se šestá dávka podaří zdravotníkům extrahovat.

Na přelomu roku premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Česko je první zemí EU, která povolila používání šesté dávky z jedné ampulky vakcíny Comirnaty. Neměl sice pravdu, (první zemí byla Itálie, která to povolila o den dříve), nicméně především zdůrazňoval, jak se počet dávek pro Česko zvýší o 1,6 milionu – z plánovaných osmi na 9,6.

Osmého ledna navíc Evropská léková agentura (EMA) potvrdila, že je v každé ampulce Comirnaty skutečně šest dávek (změnila tak své původní doporučení k autorizaci vakcíny). Členské státy EU se tedy začaly radovat, že vakcinace půjde rychleji.

Jak ale posléze upozornil deník Financial Times, společnost Pfizer začala ve svých dodávkách posílat méně lahviček. Smlouvy na dodávky jsou totiž vesměs uzavřeny na počet dávek, nikoliv ampulek. Takže Česko i další státy šestou dávkou vakcíny nakonec

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější