Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čeští pendleři virus do Německa nezanášejí. Povinné testy nejsou fér, říká saská odborářka

Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Německo se už delší dobu dívá na vývoj pandemie v Česku se znepokojením. Týdenní přírůstky nově nakažených mnohonásobně převyšují německý průměr. Hlavní hygienický úřad země, Institut Roberta Kocha, zařadil v pátek Česko na seznam vysoce rizikových zemí. Sousedící Bavorsko i Sasko se už podle toho zařídily. Nová opatření komplikují život zejména českým pendlerům. V rozhovoru pro Deník N se jich zastává Anna Bernstorfová z Konfederace odborových svazů DGB v Sasku.

Česko je z německého pohledu vysoce rizikovou zemí. Co to pro české pendlery bude od pondělí znamenat?

Masivní změnu ve vztahu k testovací povinnosti. Ve vládním nařízení pro cesty do Německa stojí, že při každém překročení hranic musí být předložen negativní test, který není starší než 48 hodin.

Dosud platila v Bavorsku i Sasku povinnost nechat se otestovat jednou týdně. I to jsme jako odborový svaz odmítali, protože jsme v tom viděli omezení volného pohybu osob a protože se tímto opatřením zachází s pendlery z ostatních zemí odlišně než s místními zaměstnanci.

I když počty nově nakažených v Česku výrazně převyšují ty v Sasku a Bavorsku? Není podle vás oprávněné požadovat od pendlerů test?

Tato povinnost se vyžaduje pouze od jedné skupiny zaměstnanců, což kritizujeme. Kupříkladu denní přírůstky infekcí

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Německo

Rozhovory

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější