Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejsem blázen, abych jim sháněl vakcíny předem. Byť by to někdy bylo i správné a vysvětlitelné, říká lékař olympioniků

Ilustrační foto: Amir Cohen
Ilustrační foto: Amir Cohen

Člen Lékařské komise Českého olympijského výboru Jaroslav Větvička podle sportovního webu Nastartu.cz nabízel sportovcům pražského Olympu přednostní očkování nevyužitými vakcínami. Ministerstvo vnitra, pod které Olymp spadá, ale tvrdí, že ředitel Olympu pouze zjišťoval, jaký je mezi sportovci zájem. Větvička navíc tvrdí, že mluvil se sportovním prostředím jen v hypotetické rovině. „Než se očkovací procesy nastavily, byl na začátku určitý zmatek. Takže se eventuálně nabízela i tahle možnost, na kterou by bylo dobré být připraven,“ řekl Deníku N.

Mezi ty, kterým vakcína proti koronaviru výrazně usnadní život, patří i vrcholoví sportovci. Neustálé cestování s sebou nese riziko přenosu onemocnění covid-19, navíc se spekuluje, zda se vůbec sportovec bez vakcíny dostane na vrcholné akce typu mistrovství světa v hokeji, evropského šampionátu ve fotbale, nebo dokonce olympijských her.

Webový sportovní magazín Nastartu.cz přišel s informací, že bývalý předseda Lékařské komise Českého olympijského výboru a současný člen této komise Jaroslav Větvička nabízí sportovcům přednostní očkování. Ti by mohli dostat případné nevyužité vakcíny po lidech, kteří se nedostavili na očkování v předem domluveném termínu. .

Podle serveru nabízel speciální zacházení členům pražského Olympu, který spadá pod ministerstvo vnitra. „Tímto Vás žádám o seznam sportovců a trenérů, kteří by měli zájem o očkování (nebo to případně byla nutnost vzhledem k blížícím se výjezdům do zahraničí) a zároveň byli ochotni a schopni po případném telefonátu ‚sednout do auta‘ a jet se nechat naočkovat. Pochopil jsem to tak, že se jedná o Ústřední vojenskou nemocnici v Praze,“ cituje server Nastartu.cz e-mailovou korespondenci.

Mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel ale podobné praktiky ze strany vedení pražského Olympu odmítá. „Vedení ministerstva vnitra rozhodně nedalo pokyn k přednostnímu očkování sportovců. Ředitel Olympu z vlastní iniciativy na základě žádosti Českého olympijského výboru pouze zjišťoval zájem o očkování mezi sportovci. Dále také uvedl, že žádný sportovec či zaměstnanec Olympu nebyl očkován, s výjimkou dvou lékařů.“

Deník N oslovil samotného lékaře Větvičku, který působí v Centru zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace, aby se k celé situaci vyjádřil.

Máte chvilku?

Budete chtít asi mluvit o nějakém přednostním očkování u sportovců?

Je to tak. Jak to víte?

Protože jsem si o sobě na internetu přečetl nehezké věci, které se mě snaží

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Očkování

Česko, Sport

V tomto okamžiku nejčtenější