Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hurá na hory, zvolali Češi. Horské službě přibývají odstrašující příklady hazardérů

Ilustrace: Petr Polák
Ilustrace: Petr Polák

Po Novém roce vzali Češi tuzemské hory útokem – jak kvůli obtížnosti cestování do ciziny, tak kvůli zavřeným sjezdovkám, obojí z důvodu pandemie. Vydávají se na túry, vyrážejí se saněmi či boby, ale také bivakovat na vrcholy hor. Mimořádně často přitom zanedbávají základní bezpečnostní opatření.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Byla sobota 16. ledna, sedm hodin večer, tma. Ti dva měli za sebou přes dva kilometry stoupání hlubokým sněhem krkonošského Obřího dolu, tenisky, tepláky i rukavice promočené a zmrzlé, z jídla a pití kus ledu. A už nemohli dál.

Neměli aplikaci Záchranka v telefonu ani čelovku. K vrcholu Sněžky se vydali odpoledne, po cestě určené skialpinistům přešli lavinovou dráhu. Když zmrzlými prsty z posledních sil zavolali policii, nevěděli ani pořádně, kde jsou.

Přituhovalo.

Mladá dvojice, kterou záchranáři z Horské služby nakonec našli a dopravili do bezpečí, měla štěstí. Porušili sice veškeré zásady pohybu po horách – ale protože jim došly síly u špičatého kamene s modrou

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Audio, Česko

V tomto okamžiku nejčtenější