Stavět jednodušeji? Rychleji? Mýty kolem nedostatku bytů a proč je navrhovaný stavební zákon nevyřeší

Komentář Petry Kolínské: Kolikrát jste už slyšeli, že máme nejdražší byty v Evropě? Prý je to tím, že u nás povolovací řízení trvá déle než v afrických zemích. A že nový stavební zákon tohle všechno zlepší. Jenže to tak není, sněmovnou právě projednávaný návrh nás k levnějšímu bydlení neposune. Pojďme se podívat proč.
V mediálním prostoru převládl názor, že povolovací řízení jsou v Česku nepřiměřeně dlouhá a že je to způsobeno především současným zákonem. Dokladem má být ročenka Světové banky Doing Business, v níž jsou státy seřazeny podle délky povolovacího řízení. U nás povolovací řízení trvá podle ročenky 246 dní, což naši zem řadí na 157. místo z celkového počtu 190 států.
Údaje z ročenky jsou klasickou ukázkou klamavé argumentace. Číslo 246 dní totiž nevyjadřuje skutečnou průměrnou délku povolovacích řízení. Číslo vzniklo součtem zákonem stanovené nebo jen paušálně odhadnuté lhůty všech dílčích povolovacích řízení a postupů nutných k zahájení a dokončení stavby. Počítal se přitom proces potřebný pro umístění skladu na zemědělské půdě, který nemá žádnou souvislost s bytovou výstavbou. Ročenka tak neposkytuje reálný obraz toho, jaká je skutečná průměrná délka povolení bytového domu.
Jak ukazují dílčí analýzy a studie nezávislé na developerech, nepřiměřená délka řízení u některých záměrů souvisí s tím, že
Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace
libor.stejskal@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.
Můžete také .