Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda má strach z ohnisek nákazy ve firmách. Měsíce ale otálí s plány, jak je motivovat k testování

V současnosti má v Česku každý nárok na preventivní antigenní test jednou za tři dny. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
V současnosti má v Česku každý nárok na preventivní antigenní test jednou za tři dny. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vládní restrikce se při druhé vlně pandemie znovu vyhnuly průmyslovým provozům a výrobě. Stovky tisíc lidí se tak stále setkávají v továrních halách a skladech. Vláda se přitom obává, že by v těchto místech mohla vznikat další ohniska nákazy. Předejít by tomu měla motivační strategie pro testování ve firmách. Tu má ale kabinet Andreje Babiše na stole již od konce loňského léta. Nyní se znovu objevily debaty o kompenzacích a podpoře, výsledky jsou ale zatím nulové.

„V září to ještě nebylo akutní, nyní je ale poměrně nutné testování podpořit,“ říká místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků Pavla Břečková a poukazuje na současnou epidemickou situaci, kdy denní nárůst překračuje deset tisíc nakažených.

„Firmy určitě nejsou homogenní skupinou. Některé z nich si pro testování nastavily vlastní pravidla, která jsou přísnější než to, co požaduje vláda,“ vysvětluje Břečková, že některé společnosti mohou jít v testování příkladem.

Část podnikatelů si ale podle ní testování a důsledné hlášení případů nemůže dovolit z finančních důvodů i kvůli nedostatku pracovníků. Motivace firem k testování a spolupráci při trasování byly hlavním tématem úterního zasedání Národní ekonomické rady vlády (NERV). „Problémem je, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Podpora podnikatelů

Testování

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější