Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nestačí jen porazit Babiše. Čeká nás těžká doba, ale krizi můžeme i využít, míní šéfka TOP 09

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Spor s pražskými občanskými demokraty, kteří po TOP 09 požadovali pomoc s odvoláním primátora Zdeňka Hřiba, je podle její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové již zažehnán. Lídryně pravicové koalice v hlavním městě v rozhovoru Deníku N mluví také o tom, jak oslovit voliče Andreje Babiše, o povolebních plánech i možném pozitivním dopadu covidové krize.

Jak vážný byl spor s pražskou ODS?

Byla to bouře ve sklenici vody. Odstartovaly to požadavky pražské ODS, které byly zveřejněny už v prosinci. Řekli jsme si, že jsou nesplnitelné. Ale zároveň že je pro nás důležité, že jdeme spolu do voleb – to je pro nás absolutní priorita.

Před Vánoci jsme situaci v Praze v Deníku N popisovali. Lidé z TOP 09 tehdy říkali, že si změnu v čele města umí představit. Jak se k tomu stavíte?

Naši lidé v koalici nejsou s fungováním Pirátů a zejména pana primátora Hřiba dlouhodobě spokojení. My jsme zkrátka mnohem pravicovější stranou a ostatní partneři jsou levicovější. Například s jejich návrhy na uzavírání některých ulic pro dopravu nacházíme shodu velmi složitě.

Kdyby k tomu byla síla, chtěla byste Hřiba vyměnit?

Jsem přesvědčena o tom, že jsou lepší primátoři. Pan Hřib má hodně nedostatků. Své práci pro Pražany se věnuje méně než svému PR. Na druhou stranu jsme v době covidové, je potřebná stabilita, aby se magistrát mohl například podílet na očkovací strategii. Není na to vhodná doba.

To ale neznamená, že to nemůže být nikdy na stole. Politika je vrtkavá a můžu říct i se svou zkušeností z komunální politiky, že žádná funkce není trvalá. Je to od jednoho zastupitelstva k druhému. Tak to chodí a musí s tím počítat každý, včetně pana primátora Hřiba.

Podle mě by bylo ideální, kdyby v Praze existovala

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Rozhovory

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější