Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Univerzální muslimský hrdlořez, stoletý stařík na rozcestí a prezident, který nečte noviny

Není tak časté, aby se Česko dostalo do hlavního zpravodajství světových médií, neřku-li na titulní strany předních deníků. To se vloni podařilo Miloši Zemanovi, jemuž zatkli čestného poradce, a jejich společná fotografie pak obletěla Evropu i přilehlé kontinenty. Dnes pro změnu BBC informovala o rozsudku nad důchodcem, který se rozhodl bojovat proti islámskému terorismu tím, že se pokusil vykolejit vlak plný českých cestujících.

Není to moc povzbudivé čtení, že? Usilovně se s kolegy z „enka“ snažíme hledat i zprávy, u nichž čtenář prožívá trochu jiné pocity, třeba hrdost či radost, že se něco povedlo. Už se nám to i několikrát povedlo, ale dneska, přes všechnu snahu… No, posuďte sami.

Z pondělních událostí a komentářů pro vás vybíral Libor Stejskal

Svět o nás ví. Korupční aféra čínské společnosti CEFC je patrně největším skandálem svého druhu posledních desetiletí. Pokud ne objemem úplatků, tedy rozhodně mezinárodním rozsahem. Zatčení jejího představitele a dosud stále ještě Zemanova čestného poradce Jie Ťien-minga se dostalo na první strany většiny světových deníků. Téměř všechny články provázela aspoň jedna fotografie Jie Ťien-minga s českým prezidentem. Zeman přitom už v době, kdy jej jmenoval, mohl tušit, že tu něco nehraje. Stačilo, kdyby naslouchal tajným službám nebo alespoň četl noviny, píše sinolog Martin Hála.

Islamobijci mají univerzálního muslimského hrdlořeza. Tu fotografii najdete u celé řady xenofobních hejtů na sociálních sítích. Ať už jejich pisatel varuje před imigranty v severočeských Předlicích, či tvrdí, že nás vyznavači islámu chtějí všechny podřezat. Redaktor Jan Moláček ji jen v příspěvcích, v nichž Tomio Okamura referuje o nejrůznějších událostech, našel za poslední dva roky osmkrát. Nevěříte? Tak se podívejte. V článku nechybí ani příběh muže, jehož podobiznu si extremisté tak oblíbili.

Praha zarmoutila Petříčka. Záměr pražského magistrátu změnit sesterskou smlouvu s Pekingem, od níž si předchozí vedení v čele s Adrianou Krnáčovou slibovalo pandu (a nakonec nedostalo nic), přidělal vrásky ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi. Hlavnímu městu sice nemůže zakázat, aby trvalo na vypuštění bodu o jednotné Číně (tedy i s Tchaj-wanem, který nechce o žádném sjednocování ani slyšet), ale pokud Praha dosáhne svého či smlouvu vypoví, bude se podle svých slov muset od tohoto jejího kroku oficiálně distancovat. Proč se dočtete v článku Jakuba Zelenky.

Století lidovci na rozcestí. V posledních sto letech to vypadalo, že se prakticky žádná vláda bez lidovců prostě neobejde. Klidná síla, která se spojí s kýmkoliv. Jenže jim to nějak přestává fungovat, nejenže nejsou ve Strakově akademii, ale voliči už neslyší ani na jejich kandidáty do Senátu (a to byla vždycky parádní disciplína lidovců). Současnou neutěšenou situaci jedné z našich nejstarších politických stran podrobně rozebírá politolog a historik Stanislav Balík.

Chaos nad Temží. Zbývá den do klíčového hlasování britských poslanců o pravidlech brexitu a nikdo netuší, jaký bude a zda vůbec bude. Je pravděpodobnější, že Velká Británie zůstane v Evropské unii, než že ji opustí bez dohody, řekla v předvečer hlasování premiérka Theresa Mayová. A myslela to jako výhrůžku. Redaktor Jan Kudláček rozebírá ve svém textu různé scénáře, které mohou následovat.

Český úředník miluje daňové ráje. Jsou jen tři země v Evropské unii, které pro zadávání veřejných zakázek více využívají firmy z daňových rájů. Dobře, na bedně sice nejsme, ale ani tak to není špatný výsledek. Ročně firmám registrovaným na Britských Panenských ostrovech, Samoi, v Panamě či ve Švýcarsku z našich daní pošleme nejméně 18 miliard (ale to jsou jen peníze, u nichž se to podařilo prokázat, ve skutečnosti půjde o několikanásobně větší částku). A naopak přicházíme o peníze z daní, které by tuzemská firma musela ze zisku za veřejnou zakázku odvést do státní pokladny. Více se dočtete v textu Elišky Hradilkové Bártové.

Naštěstí aspoň víme, kam přesně tečou státní dotace, protože – jak zjistil Jakub Zelenka – ministerstvo financí spustilo systém, který sleduje každou takto vydanou korunu. Nejvíc peněz proudí tradičně do sportu, především fotbalu. Více však jde i na rozvoj vojenských tradic. S těmi to v naší historii většinou nebylo moc slavné, takže vylepšení image jistě nebude zadarmo.

Dost bylo Řeků, Peršanů i Přemyslovců. Toto by se ale při troše dobré vůle jako pozitivní zpráva hodnotit dalo: Náš redaktor Jan Wirnitzer zjistil, že se ministr školství Robert Plaga sešel s ředitelem kontrarozvědky Michalem Koudelkou, aby probrali loňské varování BIS, že se na českých školách stále vyučuje „sovětská verze dějin“.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější