Paradox brexitu: Gibraltar je dalším britským územím napůl v EU, napůl v Británii

Už dvě součásti Spojeného království na rozdíl od zbytku země zůstaly – nebo jsou nově propojené s EU. Jaké je po brexitu postavení výběžku Evropy, na kterém přístup do Středozemního moře hlídá britská vojenská posádka a který by Španělsko už více než tři století rádo dostalo pod svou kontrolu?
Když se na Štědrý den podařilo dosáhnout uzavření dohody mezi Evropskou unií a Velkou Británií o uspořádání vzájemných vztahů po brexitu, oddechl si celý kontinent. Až na malý výběžek pevniny o rozloze sedmi čtverečních kilometrů. Gibraltar a jeho 30 tisíc obyvatel žily v nejistotě až do konce roku.
Na poslední chvíli, dvanáct hodin před půlnocí, po jejímž odbití se měnila nula na kalendáři za jedničku, se vyjednavačům Velké Británie a Španělska povedlo i tady odvrátit tvrdý brexit. Podařilo se jim dohodnout, co bude s malým, ale strategicky důležitým územím na jihu Pyrenejského poloostrova, které je pod kontrolou Londýna už od srpna 1704.

Británie v roce 2021: plavba bez kompasu v neprozkoumaných vodách
Není to ještě zakotveno písemně, protože finální formulace se teprve budou pilovat i s přispěním unijních úřadů v Bruselu. A jisté je, že