Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Je to čím dál horší, ale na svazu jsou všichni v klidu.“ Expert hodnotí úpadek českého hokeje

Kanaďan Dylan Cozens střílí gól ve čtvrtfinálovém utkání proti Česku. Foto: ČTK / Jason Franson, PA
Kanaďan Dylan Cozens střílí gól ve čtvrtfinálovém utkání proti Česku. Foto: ČTK / Jason Franson, PA

Český hokej čeká na medaili z juniorského mistrovství světa už od roku 2005. Nezměnil to ani výběr trenéra Karla Mlejnka, který na šampionátu vypadl ve čtvrtfinále po prohře 0:3 s Kanadou. „Pasivní přístup týmu byl pro mě šok,“ říká v rozhovoru pro Deník N bývalý hokejista Milan Antoš, který trénuje juniory a dorostence v pražské Slavii a komentuje zápasy pro Českou televizi.

Není trochu smutné, že si už čeští fanoušci zvykli na to, že jsou junioři proti týmům z elitní pětky outsideři a mohou uspět jenom defenzivou?

Myslím si, že to je to nejhorší zjištění z tohoto turnaje. Už dopředu do zápasů jdeme s tím, že budeme hrát pasivně, a snažíme se bránit. Jako trenérovi mládeže mi chodí od svazu doporučení, že máme hrát za každou cenu a v každé kategorii aktivní hokej, a potom všichni vidíme, jakým způsobem se prezentuje národní tým. Takže mi je z toho trochu smutno, podle mého názoru je to pět kroků zpátky.

To, co jsme viděli, je největší zklamání. Ani nejde o výkon, protože úpadek je dlouhodobý, ale ten pasivní přístup týmu byl pro mě šok.

Není ale podobný systém hry jedinou šancí, jak současný český hokej může uspět?

Ale to je právě ta chyba, ne? Už dopředu se vzdáváme šance na vyrovnaný souboj. Takhle se k úspěchu nemůžeme propracovat. Už před turnajem jsme věděli, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Hokej

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější