Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tchajwanský podnikatel zatím Česku nechce poslat slíbenou linku na výrobu roušek. „Od začátku má nejasné zájmy,“ tvrdí Havlíček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Foto: ČTK
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Foto: ČTK

Dodání výrobní linky na roušky a respirátory od tchajwanského podnikatele dál provázejí komplikace. Stroj sice má za český stát převzít Technický zkušební ústav stavební (TZÚS), dárce ale jeho zaslání podmiňuje tím, že se nejprve musí na Tchaj-wanu zaškolit technik do jeho obsluhy. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček pro Deník N odmítl, že by v celé záležitosti pochybila jeho náměstkyně, jak tvrdí český překladatel, který s podnikatelem spolupracuje.

Majitel společnosti Autoland Kuo Li-lin oznámil, že Česku daruje pět automatických linek na výrobu roušek a respirátorů během loňské návštěvy předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu. Nedávno však změnil názor a státu poskytne jen jeden stroj. Podle ministerstva jej dostane zmíněný ústav, který pod ně spadá. Tchajwanská vláda dar oficiálně předá českému kabinetu.

Zbývající čtyři linky obdrží česká společnost ECVVR. Kuo Li-lin svůj krok minulý týden zdůvodnil tím, že Česko s ním prý nekomunikuje. Resort průmyslu a obchodu to ale popírá – požadavky firmy se podle něj opakovaně měnily.

„Z dosavadního dění je zřejmé, že realizace bohulibého záměru doplácí na

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější