Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Batoh plný obvazů a červi v churavé noze. Studenti ošetřují lidi bez domova i při pandemii

Medička Vanda Dumbrovská pomáhá lidem bez domova. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Medička Vanda Dumbrovská pomáhá lidem bez domova. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Koronavirová epidemie sice zaměstnávala především zdravotníky v nemocnicích a ordinacích, dopady bezprecedentní situace ale byly mnohem rozsáhlejší. Lékaři odkládali operace, omezení ovlivnila také preventivní péči. To zkomplikovalo život nejen běžným lidem, ale také tisícovkám žen a mužů, kteří v Česku žijí na ulici a i za normálních okolností je pro ně lékařská pomoc velmi těžko dostupná.

„Za běžného stavu by se mohl k lékaři dopravit, ale na jaře byla ambulantní péče komplikovaná a hrozila otrava krve.“ Tak popisuje jeden z případů Vanda Dumbrovská, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a členka vedení dobrovolnického spolku Medici na ulici, který pomáhá lidem bez domova řešit jejich zdravotní potíže.

Muž, o kterém studentka hovoří, byl v kritickém stavu – kvůli neléčeným bércovým vředům měl v noze červy. Právě Dumbrovská mu zavolala záchrannou službu, jeho zdravotní stav sledovala i po hospitalizaci. „Potkávali jsme se každý týden a viděla jsem, jak se to zlepšuje,“ líčí studentka.

Pandemie ukázala slabiny státu a společnosti, zároveň však potvrdila, že Česku nechybí schopní lidé, kteří dokážou ve správnou chvíli zareagovat a pomoci ostatním. Přinášíme příběhy několika mladých osobností, které mají letos za sebou významné počiny, a dávají tak naději do budoucna i ostatním.

Epidemie péči o lidi bez domova ještě více zkomplikovala. Na jaře totiž přerušily provoz noclehárny a další ubytovací služby, ošetřování tak probíhalo především venku.

„Pamatuju si jedno ošetřování, bylo to první týden, kdy kolegové

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Pozitivní zprávy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější