Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Batoh plný obvazů a červi v churavé noze. Studenti ošetřují lidi bez domova i při pandemii

Medička Vanda Dumbrovská pomáhá lidem bez domova. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Medička Vanda Dumbrovská pomáhá lidem bez domova. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Koronavirová epidemie sice zaměstnávala především zdravotníky v nemocnicích a ordinacích, dopady bezprecedentní situace ale byly mnohem rozsáhlejší. Lékaři odkládali operace, omezení ovlivnila také preventivní péči. To zkomplikovalo život nejen běžným lidem, ale také tisícovkám žen a mužů, kteří v Česku žijí na ulici a i za normálních okolností je pro ně lékařská pomoc velmi těžko dostupná.

„Za běžného stavu by se mohl k lékaři dopravit, ale na jaře byla ambulantní péče komplikovaná a hrozila otrava krve.“ Tak popisuje jeden z případů Vanda Dumbrovská, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a členka vedení dobrovolnického spolku Medici na ulici, který pomáhá lidem bez domova řešit jejich zdravotní potíže.

Muž, o kterém studentka hovoří, byl v kritickém stavu – kvůli neléčeným bércovým vředům měl v noze červy. Právě Dumbrovská mu zavolala záchrannou službu, jeho zdravotní stav sledovala i po hospitalizaci. „Potkávali jsme se každý týden a viděla jsem, jak se to zlepšuje,“ líčí studentka.

Pandemie ukázala slabiny státu a společnosti, zároveň však potvrdila, že Česku nechybí schopní lidé, kteří dokážou ve správnou chvíli zareagovat a pomoci ostatním. Přinášíme příběhy několika mladých osobností, které mají letos za sebou významné počiny, a dávají tak naději do budoucna i ostatním.

Epidemie péči o lidi bez domova ještě více zkomplikovala. Na jaře totiž přerušily provoz noclehárny a další ubytovací služby, ošetřování tak probíhalo především venku.

„Pamatuju si jedno ošetřování, bylo to první týden, kdy kolegové

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Pozitivní zprávy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější