Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přišel jsem o iluze, říká student, který pomohl nastartovat výrobu filtrů do respirátorů

David Svoboda. Foto: archiv D. Svobody
David Svoboda. Foto: archiv D. Svobody

Jak se liší první koronavirová vlna od té druhé? Kromě počtů nakažených také tím, jakým způsobem lidé trávili svůj čas doma. Zatímco koncem roku se hlavně připravovali na Vánoce, na jaře si Češi krátili čas šitím roušek. Mnohým z nich nic jiného nezbývalo – ochranných pomůcek byl totiž zoufalý nedostatek a musely se dovážet z ciziny.

Tato situace přiměla k rychlé akci studenty a odborníky z Technické univerzity v Liberci, která se zaměřuje na textilie a nanomateriály vhodné pro výrobu roušek a respirátorů. Jarní nedostatek ochranných prostředků tak dal vzniknout studentské iniciativě Roušky s filtrem pro všechny.

„S nápadem přišli profesoři ještě před začátkem nouzového stavu. Na nás pak bylo sehnat lidi a výrobce, což se povedlo do jednoho týdne,“ vysvětluje student ekonomické fakulty liberecké univerzity David Svoboda, který stojí v čele iniciativy. Spolupráce s firmami a akademickou sférou byla rychlá a už ke konci dubna, tedy asi půl druhého měsíce od propuknutí pandemie v Česku, se vyrábělo pět milionů filtrů do roušek a respirátorů týdně.

„Zajistili jsme výrobu materiálu a dodali ho do firem, které z něj dokážou vyrábět roušky. Mou prací bylo právě propojování těchto sfér,“ vysvětluje svou roli David Svoboda. Nadšené vyprávění nicméně okamžitě střídá zklamání z toho, na jaké bariéry celý projekt narazil – především úřady

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Pozitivní zprávy

Česko, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější