Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Impact Hub spojuje prospěšné projekty s vhodnými investory v rámci mezinárodního programu Community Lab

Jak získat finance na rozvoj svého podnikání, když plánujete například expanzi do zahraničí, řeší snad každý mladý projekt. Zaujmout investory je často alfa a omega celého úspěchu. A zatímco fintech nebo další softwarové strartupy si nemůžou na nezájem investorů stěžovat, tzv. impact first projekty jsou aktuálně z tohoto hlediska opomíjené. I z tohoto důvodu vznikl program Community Lab evropské organizace EIT Climate-KIC, o který se v Česku stará Impact Hub. Community Lab je určený projektům, které hledají nové možnosti financování a přispívají ke zmírnění klimatických změn nebo ochraně životního prostředí.

Momentálně probíhá první ročník Community Lab v ČR kterého se účastní dva české start-upy – Opravárna, síť odborných servisů i drobných opravářů v ČR, a originální český bikesharing Rekola. Obě firmy teď hledají investice, které jim pomohou nakopnout další rozvoj a expanzi. Rekola se pohybují na vysoce konkurenčním a rostoucím trhu. V tuzemsku mají silnou pozici, ale pro expanzi potřebují další kapitál a především regionální investory. Úkolem programu Community Lab je zástupce projektu připravit natolik dobře,  aby dokázali investory přesvědčit, že Rekola uspějí na jejich trhu lépe a s větším dopadem než konkurence.

„Víme, že startupy nemluví ‚jazykem investorů‘. Často nejsou schopny investory oslovit nebo správně formulovat, co jim konkrétně nabízí. Investoři se naopak nezřídka dívají na potenciální investici skrze optiku, která nezohledňuje pozitivní dopad firem, specifikuje problém start-upů Petr Vítek, spoluzakladatel sítě Impact Hub. „Boříme bariéry jejich vzájemného dialogu, projektům pomáháme s orientací na trhu a poskytujeme jim cenné kontakty přímo z investorské branže, dodává Vítek.

Projekty, které se mohou Comunity Lab účastnit, jsou posuzovány dle řady kritérií. Rozhodující je výše a rozsah dopadu, stabilní tým, rozvinutost projektu a v neposlední řadě samotný fit pro program. Impact Hub hledal skutečně rozvinuté projekty, které již neřeší základy a mají potenciál v případě zisku investice dále škálovat). Například Rekola fungují již sedm let, během kterých se z punkového projektu stal uznávaný bikesharing. Opravárna, která vznikla v roce 2014, vyřešila již 6 200 zakázek a v letošním roce rozjela nový B2B model pro velké řetězce jako Mall nebo Decathlon.

Nabídka účastnit se Community Lab mě hned zaujala. Získání financí na rozvoj podnikání řeší snad každý mladý projekt. Nejde jen o finanční odměnu, ale i o její správné nasměrování. Také jsem se těšil na setkání se zajímavými a inspirativními lidmi, kteří se vždy okolo Impact Hubu pohybují, vysvětluje Honza Charvát, koordinátor projektu opravárna.cz.

Rychle se rozvíjející scéna Impact investingu

Jak získat zájem investorů a co jsou to dopadové investice? Na tyto otázky odpovídala událost Impact Investing, která se konala online v úterý 15. prosince. “Akce Impact Investing byla skvělá, poprvé jsme představili dopadové komunity Estonska i České republiky. Dále pak investory, případové studie úspěšných, již zainvestovaných start-upů a také projekty, které se teprve chystáme podpořit,láká Karl Pärtel, spoluorganizátor akce. Nakonec proběhla panelová diskuze. Řeč byla nejen o Impact investingu obecně, ale také o jeho specifikách v regionech.

Akce se zúčastnily projekty, které už investici získaly – Single Earth, MIWA, Reverse Resources. A nechyběly ani projekty právě probíhajícího pilotního ročníku Cummunity Lab, které investory teprve hledají – Rekola, Smartswap, Opravárna.

Prezidentská Debata N
Nenechte si ujít prezidentskou Debatu N v kulturním centru Vzlet. V pondělí 5. prosince budete moci na vlastní oči posoudit schopnosti prezidentských kandidátů v horké fázi politické kampaně a navíc uslyšíte debatu odborníků, kteří na jejich vystoupení navážou. Vstupenky jsou k dispozici na GoOut.cz.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Inzerce

V tomto okamžiku nejčtenější