Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vražda Rusů v Africe byla pečlivě připravená akce. Příkaz přišel z Moskvy od lidí, kteří útočili i na americké volby

Jevgenij Prigožin (vlevo) je jeden z nejmocnějších a nejbohatších mužů v Rusku. Financuje továrnu na trolly i soukromé armády. S pomocí obou dobývá pro svého šéfa Vladimira Putina Afriku. Foto: Misha Japaridze, Reuters
Jevgenij Prigožin (vlevo) je jeden z nejmocnějších a nejbohatších mužů v Rusku. Financuje továrnu na trolly i soukromé armády. S pomocí obou dobývá pro svého šéfa Vladimira Putina Afriku. Foto: Misha Japaridze, Reuters

Pátraní po vrazích tří ruských novinářů, zabitých loni v létě ve Středoafrické republice, se výrazně posunulo. Stopy vedou k muži, který je považován za jednoho z nejvlivnějších mafiánských bossů v Rusku – Jevgeniji Prigožinovi, přezdívanému „Putinův kuchař“. To ale není zdaleka tak překvapující jako jiné závažné zjištění – do likvidační operace byli zapojeni afričtí policisté, ruský prorežimní novinář i člověk, který je na seznamu podezřelých z ovlivňování amerických voleb.

Tři ruští novináři – Orchan Džemal, Kirill Radčenko a Alexandr Rastorgujev, mimochodem velmi zkušení reportéři a specialisté na válečné konflikty – neodhadli situaci a naletěli jako úplní zelenáči. 30. července 2018 nasedli do auta k řidiči jménem Bienvenue Douvokama, kterého znali dva dny. Ten se spojil se svými kumpány, na cestě bylo auto přepadeno, Rusové okradeni a pro jistotu zabiti. To je oficiální verze ruského Vyšetřovacího výboru, který ji tento pátek potvrdil. Na první pohled to vypadá na banální kauzu.

Jenže jde nejspíš o velké drama, od kterého vedou nitky až do nejvyšších politických pater. Porcování Afriky se odehrává téměř bez pozornosti médií. Rusko nechce zůstat stranou. A nestojí o to, aby někdo zjišťoval, kdo a jakými metodami hájí na rovníku zájmy Kremlu.

Šest statečných šlo po stopách mrtvých kolegů

Riskantní žurnalistická mise tří profesionálů ve svém oboru byla součástí projektu ruského oligarchy Michaila Chodorkovského. Muže, který patří mezi hlavní kritiky režimu Vladimira Putina, ropného magnáta, který po desetiletém věznění odešel z Ruska do zahraničí a založil hnutí „Otkrytaja Rossija“. Podporuje řadu projektů. Pořádá setkání ruské inteligence a také financoval tuhle nešťastnou africkou výpravu. Kladla si významné cíle, kterých nakonec asi bude dosaženo, přestože se hlavní aktéři nedožijí oslavných fanfár. Vyšetřovací výbor teď obviňuje Chodorkovského, že poslal novináře na smrt, špatně jejich cestu připravil a snaží se z celé věci vykroutit tím, že svaluje vinu na druhé. Jak to je doopravdy?

Žurnalisté odletěli do Afriky s cílem zjistit aktivity Moskvy v oblasti obchodu se zbraněmi, působení ruských soukromých armád v některých afrických zemích a využívání afrických nalezišť nerostných surovin, především zlata a diamantů, ruskými firmami.

Z prohlášení ruského Vyšetřovacího výboru: „Ve vzdálenosti 23 kilometrů od města Sibut u vesnice Kpaku zastavila vůz skupina ozbrojenců negroidní rasy, kteří mluvili arabsky. Útočníci přikázali všem, aby vystoupili, chtěli, aby jim dali své věci, foto a videoaparaturu. Poté co odmítli a pokusili se klást odpor, neznámé osoby ruské občany zastřelily. Řidič využil toho, že se pozornost útočníků soustředila na auto, a opustil inkriminované místo.“

Jejich výprava skončila dřív, než stačili potvrdit svá podezření – Moskva prostřednictvím loajálních oligarchů, poradců a soukromých armád podporuje ty režimy, které jí umožní v dané zemi zakotvit. Ruský Vyšetřovací výbor ale o tom, že vraždy byly politickou zakázkou s cílem umlčet nepohodlné svědky, vůbec neuvažuje.

V oficiálním prohlášení totiž také stojí, že řidič Douvokama byl vyslechnut africkými i ruskými vyšetřovateli. Tvrdí, že se seznámil s novináři hned po jejich příletu 28. července v kavárně v hlavním městě Bangui a nemá žádný vztah k vládním středoafrickým ozbrojeným složkám, jak se snaží prokázat investigativní novinářská skupina.

Podle ní se ovšem celé drama odehrálo v úplně jiné režii. Jak Deníku N sdělil Maxim Dbar, mluvčí Michaila Chodorkovského, investigativní skupina Dossier Center Investigative Unit (DCIU) získala v posledních týdnech řadu závažných důkazů. „My jsme na místě ve Středoafrické republice

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Rusko

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější